Ndryshimi mes inspektimeve të "FC Kevitan"

28 bytes removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar (4), Shkurt → shkurt (4), Mars → mars (3), Prill → prill, Maj → maj (2), Gusht → gusht (4), Tetor → tetor, Nëntor → nëntor (2) duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar (4), Shkurt → shkurt (4), Mars → mars (3), Prill → prill, Maj → maj (2), Gusht → gusht (4), Tetor → tetor, Nëntor → nëntor (2) duke përdorur AWB)
| llagapi =
| vendndodhja = [[Tirana|Tiranë]], [[Shqipëria|Shqipëri]]
| themellimi = [[12 Gushtgusht]] [[2014]]
| kryesia = {{flamuri|Shqipëria}} [[Artan Singa]]<ref name="FSHF - Klub">[http://fshf.org/garat/components/club.php?club_id=81035 FSHF - Klub]</ref>
| menaxheri = {{flamuri|Shqipëria}} [[Mark Vataj]]
}}
 
'''FC Kevitan''' është një klub [[Futbolli|futbollistikfutbolli]]stik [[Shqipëria|shqiptar]] me seli në [[Tirana|Tiranë]], [[Shqipëria|Shqipëri]]. Klubi u themelua më 12 Gushtgusht 2014 dhe aktualisht konkuron në [[Kategoria e Tretë|Kategoria e Tretë]], niveli i katërt i futbollit shqiptar.<ref>{{cite news|title=Themelohet FC Kevitan|url=http://supersport.al/artikull.php?id=28383|accessdate=8 Janarjanar 2015|work=Super Sport Albania|date=25 Tetortetor 2014}}</ref>
 
== Historia ==
 
Zanafilla e këtij klubi nis që në [[Londra|Londër]] në vitin 2008, kur “Kevitan Grup” ka marrë pjesë në kampionatin e 18-vjeçarëve të Ligës Amatore Angleze, ndërsa është drejtuar atje nga Paul Curtis dhe më pas me iniciativën e “Kevitan Grup” në Londër është kërkuar që një copë e Shqipërisë të ishte edhe në futbollin anglez.<ref name="Kevitan, klubi që hap dyert për të varfrit">{{cite news|title=Kevitan, klubi që hap dyert për të varfrit|url=http://www.panorama-sport.com/te-tjere/kevitan-klubi-qe-hap-dyert-per-te-varfrit/|accessdate=10 Janarjanar 2015|work=Panorama Sport|date=26 Shkurtshkurt 2015}}</ref> Klubi u themelua më 12 Gushtgusht 2014 me qëllimit për t'i dhënë mundësi për të luajtur talentëve që nuk kanë pasur mundësi për të luajtur futboll.<ref name="Kevitan, klubi që hap dyert për të varfrit" /> Në ndeshjen e parë të tyre si skuadër, Kevitan mposhti me rezultatin 6–0 [[FC Eagles]].<ref>{{cite news|title=Kevitan nis me goleadë aventurën në Kategorinë e Tretë|url=http://supersport.al/artikull.php?id=29111|accessdate=8 Janarjanar 2015|work=Super Sport Albania|date=21 Nëntornëntor 2014}}</ref> Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Vlashi në minutën e 16, Mziu në minutën e 26 dhe 89, Pjetri në minutën e 70, Mehmeti tre minuta më vonë dhe Hyseni në minutën e 84.<ref>{{cite news|title=“Tenis” në Kategorinë e Tretë, spektakël dhe lumë golash|url=http://www.panorama-sport.com/kategoria-e-dyte/tenis-ne-kategorine-e-trete-spektakel-dhe-lume-golash/|accessdate=10 Janarjanar 2015|work=Panorama Sport|date=22 Nëntornëntor 2014}}</ref>
 
Më 10 Shkurtshkurt 2015, klubi arriti një rezultat rekord në Kategorinë e Tretë duke mposhtur me rezultatin 15–0 kundër KS Flabinës, me Mziu-n i cili shënoi plot tetë gola.<ref>{{cite news|title=FC Kevitan 15–0 KS Flabina|url=http://fshf.org/garat/components/match.php?match_id=174781|accessdate=27 Marsmars 2015|work=FSHF.org|date=10 Shkurtshkurt 2015}}</ref><ref>{{cite news|title=Kevitan shpartallon Flabinën, Golemi fiton mes polemikave|url=http://www.panorama-sport.com/te-tjere/kevitan-shpartallon-flabinen-golemi-fiton-mes-polemikave/|accessdate=27 Marsmars 2015|work=Panorama Sport|date=11 Shkurtshkurt 2015}}</ref> Pas fitores 14–0 kundër Akademisë Ajax, klubi arriti fitoren e 18 rresht duke thyer rekordin e vendosur nga [[KS Dinamo|Dinamo]].<ref>{{cite news|title=Rekord historik, Kevitan arrin 18-fitore rresht|url=http://sportekspres.com/rekord-historik-kevitan-arrin-18-fitore-rresht/|accessdate=22 Prillprill 2015|work=Sport Ekspres|date=}}</ref> Kevitan deri tani ka 20 fitore nga 20 ndeshje të mundshme, duke vendosur një rekord apsolut, duke shënuar edhe 129 gola dhe duke pësuar vetëm 5 gola.<ref>{{cite news|title=FC Kevitan ngjitet në Kategorinë e Dytë|url=http://www.supersport.al/fc-kevitan-ngjitet-ne-kategorine-e-dyte/|accessdate=22 Majmaj 2015|work=Sport Ekspres|date=22 Majmaj 2015}}</ref>
 
== Lojtarët ==
===Skuadra aktuale===
''Redaktuar më 26 Marsmars 2015'' <ref name="FSHF - Klub" />
{{fs start}}
{{fs player|no=1|pos=GK|nat=Albania|name=Eduard Marku}}
|align=left|Mark Vataj
|align=left|{{flamuri|Shqipëria}}
|align=left|Gushtgusht 2014
|align=left|Vazhdon
|| || || || ||
{{Kategoria e tretë}}
{{FSHF}}
 
[[Kategoria:FC Kevitan]]
[[Kategoria:Klube futbolli]]
37.617

edits