Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Lituanisë"

përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars duke përdorur AWB
v (→‎Shih dhe këtë: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|en}} using AWB (10903))
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars duke përdorur AWB)
[[Skeda:Flag of Lithuania.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Lituanisë]]
[[Skeda:Flag of Lithuanian SSR.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Lituanisë Sovjetike]]
'''Flamuri i [[Lituania|Lituanisë]]''' është një trengjyrësh horizontal me ngjyrë të verdhë, të gjelbër dhe të kuqe. Flamuri u adoptua më [[20 Marsmars]] [[1989]], pothuajse dy vjet pas ri-themelimit të pavarsië nga [[Bashkimi Sovjetik]]. Para ri-adoptimit, flamuri ishte përdorur nga viti [[1918]] deri më [[1940]], kur [[Lituania]] u okupua dhe u aneksua nga [[Bashkimi Sovjetik]]. Ky flamur kishte ngjyra më të çelta. Pas një okupimi nga [[Gjermania Naziste]] (1941–1945), nga viti [[1945]] deri më [[1989]], Flamuri Sovjetik i Lituanisë përbëhej nga një [[Flamuri Sovjetik|flamur sovjetik]] i kuq me emrin e republikës, pastaj u ndërua me flamurin e kuq me vija të bardha dhe të gjelbra në pjesën e poshtme. Ndryshimi i fundit tek flamuri i tanishëm ndodhi më [[2004]] kur proporcionet e flamurit u ndërruan nga 1:2 tek 3:5.
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Lituania]]
 
{{flam-cung}}
{{Evropa-flam}}
 
[[Kategoria:Flamujt e shteteve të Evropës|L]]
[[Kategoria:Lituani]]
 
 
{{flam-cung}}
37.617

edits