Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhorxh Uashington"

përmirësime teknike, zëvendësova: Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.171.53.83) dhe riktheu rishikimin 1583556 nga Lerriklo: ndryshime te papershtatshme)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
| Nënshkrimi = George Washington signature.svg
}}
'''George Washington''' ''([[sqt.]] '''Xhorxh Uashington''')'' (22 shkurt 1732 [11 shkurt 1731 sipas kalendarit Julian] - 14 Dhjetordhjetor 1799) ishte presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (1789-1797), Komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Kontinentale gjatë Luftës Revolucionare Amerikane, dhe një nga Etërit Themelues të Shteteve të Bashkuara. Ai kryesoi konventën që hartoi Kushtetutën aktuale të Shteteve të Bashkuara dhe gjatë jetës së tij u quajt "Babai i vendit të tij". Ai nuk i takonte asnjë partie.
 
I admiruar gjerësisht për cilësitë e tij të forta drejtuese, Uashingtoni u zgjodh unanimisht president në dy zgjedhjet e para kombëtare. Ai mbikëqyri krijimin e një qeverie të fortë të mirë-financuar kombëtare, që ndëjti asnjanëse gjatë Luftërave Revolucionare Franceze, shtypi Rebelimin Uiski, dhe fitoi pranimin e amerikanëve të të gjitha tipeve. Presidenca e Uashingtonit krijoi shumë precedentë, ende në përdorim sot, të tilla si sistemi kabinetit, ceremonia përuruese, dhe titullin zoti President. Tërheqjen e tij nga detyra, pas dy mandateve krijoi një traditë që zgjati deri në vitin 1940, kur Franklin Delano Roosevelt fitoi një mandat të tretë të paprecedent. Amendamenti i 22-të (1951) tani e kufizon presidentin në dy mandate.
 
Strategjia e tij aktivizoi forcat kontinentale për të kapur dy ushtritë e mëdha britanike në Saratoga në 1777 dhe në Yorktown në 1781. Historianët vlerësojnë Uashingtonin për përzgjedhjen dhe mbikëqyrjen e gjeneralëve të tij, komandimin e ushtrisë, koordinimin me Kongresin, me guvernatorët shtetërorë dhe milicitë e tyre, dhe për kusgtimin e vëmendje për furnizimet, logjistikën dhe trajnimet. Pas arritjes së fitores në 1783, Uashingtoni dha dorëheqjen si kryekomandant, duke dëshmuar kundërshtimin e tij ndaj diktaturës dhe angazhimin e tij ndaj republikanizmit amerikan.
 
 
== Jeta ==
{{WikiQuote|George Washington|George Washington}}
 
{{poli-cung}}
{{Presidentët e SHBA}}
 
[[Kategoria:Lindje 1732]]
[[Kategoria:Vdekje 1799]]
 
 
{{poli-cung}}
37.617

edits