Dallime mes rishikimeve të "Gruaja"

6 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars duke përdorur AWB
v (added Category:Gratë using HotCat)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars duke përdorur AWB)
[[Skeda:Proportions de la femme de huit têtesCanon de laRenaissance.gif|thumb|Gruaja]]
[[Skeda:Female.png|thumb|Simboli i gjinis femërore]]'''Gruaja''' është krijesë femërore njerëzore e moshës së rritur e kundërta e [[Burri|burritburri]]t që është krijes mashkullore njerëzore e moshës së rritur. Termi grua zakonisht përdoret për të dalluar krijesat femerore për nga mosha e tyre dhe për të dalluar krijesat femërore nga kijesat mashkullore.
 
== Terminologjia ==
== Të drejtat e gruas (grave) ==
 
Gruaja nuk mund të themi se gjithmonë ka qenë e privilegjuar me të drejta të veta për ekzistencë, punë edukim dhe trashigimi. Të drejtat e saja varësisht nga periudhat kohore variojnë nga një gjendje në një tjetër. Arritja e të drejtave të veta gruaja si e till i arrin në vende të ndryshme në kohëra të ndryhme. Për shembull gruaja në [[Feja Islame|Islam]] në vendet arabe të drejtat e veta i arrin në kohën e shpalljes së islamit. Në konceptet ndërkombëtare gruaja të dretat e veta fillon t'i kërkoje dhe ngadal t'i arrij që nga marshimi i 15000 grave më [[8 Marsmars]] [[1908]], në [[Nju Jork]]. Sot të drejtat e gruas zakonisht identifikohen me të drejtat e njeiut.
 
== Roli kulturorë dhe gjinorë ==
37.617

edits