Dallime mes rishikimeve të "Halloween"

10 bytes removed ,  6 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.171.53.68 dhe 79.106.209.105) dhe riktheu rishikimin 1651010 nga Flladimi)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
Njerëzit mblidheshin në kodrat mbi tokat e tyre dhe duke ndezur zjarre të mëdhenj, përzenin shpirtrat e këqinj të vitit që shkoi. Më pas, shuanin përkohësisht zjarrin në shtëpitë e tyre dhe pak më vonë e ndiznin përsëri.
 
Kështu emri ''Halloween'' i ka rrënjët në [[Evropa|Evropë]]. Kisha ua mori Keltëve këtë zakon gjatë përhapjes së [[krishtërimi]]t. Ishte At Gjergji i IV i cili n vitin [[837]] e ringjalli [[1 nëntor|1 Nëntorin]]in duke e quajtur Dita e të gjithë Shpirtrave. {{Cn|Për të mos shtrembëruar beimin tek [[Samhai]], kjo ditë është menduar të jetë edhe dita e të vdekurve.}}
Vetëm në [[shekulli XIX|shek. XIX]] ''Halloween'' arriti të kalojë [[Atlantiku]]n për në [[Amerika e Veriut|Amerikën Veriore]] së bashku me pasardhësit e Keltëve, [[Irlandezët]], të cilët shtegëtuan atje për shkak të kushteve të këqija për jetës. Atje, ky zakon u përhap shpejt në të gjithë vendin, por gjatë përhapjes pësoi edhe ndryshim të dukshëme. Kështu tashme ''Halloween'' më tepër përngjan me karnevalet së sa me zakonet e mëhershme.
 
37.617

edits