Ndryshimi mes inspektimeve të "Hasan Nasrallah"

No change in size ,  4 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht duke përdorur AWB
(adding picture)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht duke përdorur AWB)
[[Skeda:Hassan_Nasrallah_demo.jpg|thumb|Hasan Nasrallah]]
 
'''Sejid Hasan Nasrallah''' (lind: [[30 Gushtgusht]] [[1960]], Arabisht ''حسن نصرالله'') është Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Rebele [[Hizbullah]]. Lindi në Beirut'in lindor. Në Luftën Civile në [[Libani|Liban]] në vitin [[1975]] u largua ne vendin e lindjes, në Beirut'in lindor. Atje u bë anëtare e një organizate të shkollës shiite.<ref name=gjeneruar_automatikisht1>http://tr.wikipedia.org/wiki/Hasan_Nasrallah</ref> Në [[Iraku|Irak]] studioi [[Islami|Islam'in]]. Me pushtimin e Liban'it nga ana e [[Izraeli|Izrael'it]] në vitin 1982 u inkuadrua në Organizatën Rebele - Hizbullah, dhe tërë jetën e tij i ka kushtuar për largimin e forcave Izraelite nga Libani <ref name=gjeneruar_automatikisht1 />. Pas mbytjes të '''Abbas El-Musavi't''' nga forcat Izraelite në vitin 1992, u zgjodh Sekretar i Përgjithshëm i '''Hizbullah'ut.'''
== Referencat ==
{{ref}}
37.617

edits