Dallime mes rishikimeve të "Universiteti i Vlorës "Ismail Qemali""

→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt (2) duke përdorur AWB
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt (2) duke përdorur AWB)
{{cung}}
{{Universitet
|emri = Universiteti i Vlorës</br /> "Ismail Qemali"
|emri i pamjes = UV.jpg
|moto = ''Virtus, Scientia, Veritas
'''Universiteti i Vlores''' u krijua në [[1994]] si Universitet Teknologjik i Vlorës. Sot ka rreth 5 000 studentë në programe të ndryshme me dhe pa shkëputje nga puna. Është universiteti i dytë për nga madhësia në Shqipëri.
 
UV ndodhet në sheshin Pavarësia të Skelës. Universiteti i Vlorës synon të bëhet një universitet me karakter ndërkombëtare dhe i cilësisë së parë në familjen e universiteteve [[Evropa|Evropiane]].
 
 
Universiteti i Vlorës ka këto fakultete :
Senati :
* A. Qarri (kryetar)
* B. Shkurtishkurti
* S. Caushi
* A. Trushaj
Fakulteti i Edukimit :
* Spiro Caushi
* Bilal Shkurtajshkurtaj
* Nexhip Merkuri
* Shezai Rrokaj
 
[[Kategoria:Universitete në Shqipëri]]
 
 
{{cung}}
37.617

edits