Ndryshimi mes inspektimeve të "Jan Palach"

1 byte removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Gusht → gusht (2) duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Gusht → gusht (2) duke përdorur AWB)
''Jan Palach'' sq(Jan Palahu) lindi me [[11 Gushtgusht]] te vitit 1948 në [[Praga|Pragë]],[[Çekoslovakisa|Çekolovakis]] ishte nje student Çek i cili kreu vet fljim duke i ven flakën vet ne shen proteste kunder okupim nga Bashkimiti Sovjetik kur ne gusht te viti 1968 Bashkim Sovjtik okupoi [[Çekoslaovakin]] këtë flijim Palahu e beri ne rrugen Václavák ne qender të Pragës.
 
{{Kutia Politikan
| Seksi = M
| Figura =
| Datëlindja = [[11 Gushtgusht]] [[1948]]
| Vendlindja = [[Praga|Pragë]]
| Datëvdekja = [[19 Janarjanar]] [[1969]]
| Vendvdekja = [[Praga|Pragë]]
| Kombësia = Çek
 
Shumica e nxënësve të tjerë nuk ka shkuar me me pjesën e tyre, pas mirë publikuara lutjet Palach të bëra në shtratin e tij në lidhje me shkallën e dhimbjes ata ballafaqohen.
 
 
Memoriali për të Jan Palach dhe Jan Zajíc para Muzeut Kombëtar
37.617

edits