Dallime mes rishikimeve të "John Bonham"

2 bytes removed ,  6 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q485490 (translate me))
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB)
[[Skeda:jjjbbb.jpg|thumb |alt=Example alt text |John Bonham]]
'''John Bonham''' ([[31 maj]] [[1948]] - [[25 Shtatorshtator]] [[1980]]) ishte një baterist anglez dhe kompozitor, i njohur për anëtarësimin e tij ne grupin [[Led Zeppelin]].
 
Ai ishte i njohur për forcën që përdorte kur luajte baterinë, por edhe për ritmin e pa zakonshëm në atë kohë. Ai është konsideruar gjerësisht të jetë një nga bateristët më të madh në historinë e muzikës rock, nga muzikantë dhe komentues të tjerë në industri. Bonham është përshkruar nga Encyclopaedia Britannica si "model i përkryer për të gjithë bateristët që lozin rock dhe e kanë ndjekur atë".
 
Bonham vdiq në moshën 32 ; ai vdiq më [[25 shtator]] [[1980]] për shkak të edeme pulmonare.
37.617

edits