Dallime mes rishikimeve të "Juli I"

43 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill (5) duke përdorur AWB
(→‎top: rregullim i sintaksës)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill (5) duke përdorur AWB)
{{Cung|Kisha katolike}}
{{Kartela Papë
| emri = Papa Juli I
| shenjtërimi =
| kurorëzimi =
| fundi papatit = [[12 Prill|12 prill]] [[352]]
| motoja =
| kardinalë =
| datëlindja = ?
| vendvdekja = [[Roma]]
| datëvdekja = [[12 Prill|12 prill]] [[352]]
| varrimi = [[Katakombi i Kalepodios]]
| firma =
}}
'''Papa Juli I''' ( l. ?, [[Roma]] - v. [[12 Prill|12 prill]] [[352]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 35 i Kishës Katolike]].<ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[6 shkurt]] [[337]] dhe deri më [[12 Prill|12 prill]] [[352]]. Paraardhës i tij ishte [[Papa Marku]], ndërsa pasardhësi [[Papa Liberi]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[Papa Marku]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[6 shkurt]] [[337]] – [[12 Prill|12 prill]] [[352]]}}
{{s-aft|after=[[Papa Liberi]]}}
{{s-end}}
 
[[Kategoria:Papë të Kishës katolike]]
 
 
{{Cung|Kisha katolike}}
37.617

edits