Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhumanxhi"

1 byte removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 32 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q222939 (translate me))
(përmirësime teknike, zëvendësova: Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
|SD=[[Columbia TriStar Pictures]]
|GENRE=Komedie, Aktion, Fantasi
|FRKV=[[15 Dhjetordhjetor]] [[1995]]
|MOSH=12
|BUX=65'000'000 $
'''Xhumanxhi''' ''(org. Jumanji)'' është një film artistik i metrazhit të gjatë i prodhuar në [[ShBA]] më [[1995 në film|1995]]. Filmi është xhiruar në gjuhën angleze nga [[kinostudio]] [[Columbia TriStar Pictures]]. Premiera e filmit ka qenë më [[15 dhjetor]] [[1995]].
 
Xhumanxhi është një komedi aksioni fantastik dhe është paraparë për moshën mbi 12 vjeçare. Në rolet kryesore paraqiten [[Robin Williams]] si ''Alan Parish'', [[Kirsten Dunst]] si ''Judy Sheerd'' dhe aktori i mirënjohur i Holivudit [[Bradley Pierce]] si ''Peter Sheperd''.
 
Buxheti që producentët Scott Kroopf dhe William Teitler kanë pasur kapte vlerën prej 65 milion dollarëve. Regjin e Xhumanxhit e ka bërë [[regjisori]] [[Joe Jonhnson]] në bazë të librit të autorëve [[Greg Taylor]], [[Jim Strain]], [[Chris van Allsburg]] dhe [[Jonathan Hensleigh]]. Muzikën e filmit e ka përgatitur James Homer ndërsa udhëheqës i ekipit të kameramanëve ka qenë kameramani Thomas Ackerman dhe prerjen e ka bërë Robert Dalva. Paraqitja e filmit në kinematë anembanë botës ka bërë një xhiro prej rreth 256 milion dollar.
 
 
== Përmbajtja ==
Në vitin 1869 dy vëllezër, Benjamin dhe Caleb, shkonjnë në pyll. Ata gërmojnë një gropë dhe në të fusin një kuti. Benjamin pyet se ç'd ndodhte sikur dikush ta gjente kutinë. Caleb ia kthen: "Zoti pastë mëshirë për shpirtin e tij!". Njëqind vite më vonë, një 12-vjeçar i quajtur Alan Parrish gjen një lojë druri në punën e të atit, e cila quhej Xhumanxhi.
 
Po atë natë, Alan dhe një shoqe e tij që quhej Sarah Whittle luajnë lojën e Xhumanxhit. Udhëzimet lexojnë: "Xhumanxhi. Një lojë për ata që kërkojnë që të jetojnë jetën e tyre pas.
{{film-cung}}
 
[[Kategoria:Filma]]
[[Kategoria:Filma 1995]]
[[Kategoria:Filma amerikanë]]
 
 
{{film-cung}}
37.617

edits