Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB
v (→‎Lidhje: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link GA|eo}} using AWB (10903))
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB)
[[Skeda:Conferencia de Yalta.jpg|250px|thumb|Churchilli, Roosevelti dhe Stalini]]
'''Konferenca e Jaltës''' ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 Shkurtshkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
 
 
== Vendimet ==
 
 
Churchill pati shkruar:
* Bullgari: Rusia 75 % – tetjeret25 %
Stalini e miratoi sipas Churchillit propozimin duke vendosur nje v mbi leter.
 
 
== Literatura ==
* Boris Meissner (Hrsg.): ''Die Deutschlandfrage von Jalta und Potsdam bis zur staatlichen Teilung Deutschlands 1949'', Verlag Duncker & Humblot, Berlin 1993, ISBN 3-428-07851-9.
* Werner Weidenfeld: ''Jalta und die Teilung Deutschlands'', Pontes-Verlag, Andernach 1969.
 
 
== Lidhje ==
37.617

edits