Ndryshimi mes inspektimeve të "Kupa e Republikës 1967-68"

përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Maj → maj (3), Gusht → gusht (2), Nëntor → nëntor duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4572937 (translate me))
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Maj → maj (3), Gusht → gusht (2), Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
Statistika të '''[[Kupa e futbollit e Shqipërisë|Kupës së Republikës]]''' në sezonin 1967-68.
 
Ky ishte edicioni i 17të i Kupës në [[Shqipëri]]. Nisi në Gushtgusht, 1967 me Turin e Parë dhe përfundoi në Majmaj, 1968 me ndeshjen Finale.
 
[[KF Partizani]] ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 7të [[Kupa e Republikës 1965-66|edicionin e fundit]]. Kupa u fitua nga [[KF Partizani]]. Ndeshjet u luajtën me sistem një takim eliminator. Nëse rezultati ishte i barabartë, fituesi vendosej nga koha shtesë dhe më pas gjuajtjet e penalltive.
 
==Turi i 1rë==
Ndeshjet u luajtën në Gushtgusht, 1967*
 
* Rezultatet nuk dihen.
 
==Turi i 2të==
Ndeshjet u luajtën në Janarjanar, 1968.
 
{| class="prettytable" bgcolor="#EFEFFF"
| '''Labinoti/Elbasani''' ||'''1 - 1(p)'''|| Lokomotiva/Teuta
|------------
| '''17 Nëntorinëntori/Tirana''' ||'''1 - 0'''|| Besa
|}
 
 
==Finale==
Ndeshja u luajt në Majmaj, 1968. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.
 
{| class="prettytable" bgcolor="#EFEFFF"
| Luajtur || Ekipi 1 || '''Totali''' || Ekipi 2
|---------
| Majmaj 1968
| '''[[KF Partizani]]''' ||'''4 - 1'''|| [[KS Vllaznia]]
|}
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.fshf.org/gara-kombetare/kupa-e-shqiperise Faqe Interneti Zyrtare]
 
[[Kategoria:Futboll në Shqipëri]]
 
{{Historia e Kupës së Shqipërisë}}
 
[[Kategoria:Futboll në Shqipëri]]
37.617

edits