Dallime mes rishikimeve të "Kupa e Shqipërisë 2012-13"

përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill, Maj → maj (2), Shtator → shtator (3), Tetor → tetor (2), Nëntor → nëntor, Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill, Maj → maj (2), Shtator → shtator (3), Tetor → tetor (2), Nëntor → nëntor, Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
Statistika të '''[[Kupa e futbollit e Shqipërisë|Kupës së Shqipërisë]]''' në sezonin 2012-13.
 
Ky është edicioni i 61të i Kupës në [[Shqipëri]]. Nisi në 12 Shtatorshtator, 2012 me Turin e Parë Eliminator dhe përfundoi në 17 Majmaj, 2013 me ndeshjen Finale.
 
[[KF Tirana]] ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 15të [[Kupa e Shqipërisë 2011-12|edicionin e fundit]]. [[KF Laçi]] u shpallën fitues, pasi morën Kupën e tyre te 1rë historike.
 
===Turi i 1rë Paraeliminator===
Këto ndeshje u luajtën më 12 Shtatorshtator 2012.
 
{| class="prettytable" bgcolor="#EFEFFF"
|'''[[KF Sukthi]]'''||2–1||[[KF Luzi 2008]]
|------------
|[[KF Veleçiku|Veleçiku Koplik]]||1–3||'''[[Olimpik Tirana|Olimpik Tirana]]'''
|------------
|'''[[KF Gramozi]]'''||3–0||[[KF Tepelena|Tepelena]]
 
===Turi i 2të Paraeliminator===
Këto ndeshje u luajtën më 19 Shtatorshtator 2012
 
{| class="prettytable" bgcolor="#EFEFFF"
| Ekipi 1 ||'''Rezultati''' || Ekipi 2
|-
|[[KF Sukthi]]||1–2||'''[[Olimpik Tirana|Olimpik Tirana]]'''
|------------
|'''[[KF Gramozi]]'''||3–0||[[KF Albpetrol|Albpetrol Patos]]
 
==Turi i 1rë==
30 ekipe të Superiores dhe të së Parës morën pjesë. Ndeshjet e vajtjes u luajtën më 26 Shtaror 2012 dhe të kthimit më 3 Tetortetor 2012.
 
 
{{TwoLegStart}}
{{TwoLegResult|[[KF Mamurrasi|Adriatiku Mamurrasi]]|| 0 – 3 |'''[[KF Laçi|Laçi]]'''||0–3|0–0}}
{{TwoLegResult|[[KS Ada|Ada Velipojë]]|| 2 – 2 |'''[[KF Tomori|Tomori Berat]]'''||2–1|0–1}}
{{TwoLegResult|[[Olimpik Tirana|Olimpik Tirana]]|| 4 – 9 |'''[[KS Skënderbeu Korçë|Skënderbeu Korçë]]'''||2–2|2–7}}
{{TwoLegResult|[[KF Himara|Himarë]]|| 1 – 4 |'''[[KS Kastrioti|Kastrioti]]'''||0–2|1–2}}
{{TwoLegResult|[[KF Iliria|Iliria]]|| 1 – 4 |'''[[KS Vllaznia Shkodër|Vllaznia Shkodër]]'''||0–2|1–2}}
 
==Turi i 2të==
16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet e vajtjes u luajtën më 24 Tetortetor 2012 dhe të kthimit më 7 Nëntornëntor 2012.
 
 
{{TwoLegStart}}
 
==Cerek Finale==
8 fituesit nga turi i 2të u vunë në 2 grupe me 4 ekipe secili. Në secilin grup u luajtën 6 ndeshje për cdo ekip. 2 ekipet e para kalojnë në turin tjetër. Këto ndeshje u luajtën midis 4 Dhjetordhjetor 2012 dhe 5 Mars 2013.
 
'''Grupi A'''
 
==Gjysmë Finale==
Katër fituesit e cerek finaleve luajtën në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 3 dhe 17 Prillprill 2013.
 
 
{{TwoLegStart}}
{{TwoLegResult|[[KS Skënderbeu Korçë|Skënderbeu Korçë]]||1–2|'''[[KF Bylis]]'''||1–1|0–1}}
|}
 
 
==Finale==
Dy fituesit e gjysmë finaleve luajtën ndeshjen finale. Kjo ndeshje u luajt më 17 Majmaj 2013.
 
{| class="prettytable" bgcolor="#EFEFFF"
|------------
|}
 
 
==Lidhje të jashtme==
37.617

edits