Ndryshimi mes inspektimeve të "Lance Armstrong"

9 bytes removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar (2), Shtator → shtator duke përdorur AWB
(shtova 'ë' dhe bera permiresime gramatikore)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar (2), Shtator → shtator duke përdorur AWB)
|Seksi =M
|VëndiLindjes = [[Dallas-Texas]], [[USA]]
|DitaMuajiLindjes = [[18 Shtatorshtator]]
|VitiLindjes = [[1971]]
|Aktiviteti =Çiklist
}}
 
'''Lance Armstrong Edward''' (i lindur më 18 shtator, 1971) është një çiklist amerikan profesionist, i njohur mirë për faktin se ka qenë fitues i Tour de France në një rekord të shtatë herëve radhazi, pasi i ka mbijetuar [[kanceri testikular|kancerit testikular]]. Ai është gjithashtu themelues dhe kryetar i [[Fondacioni Lance Armstrong|Fondacionit Lance Armstrong]] për hulumtim të [[Kanceri|kanceritkanceri]]t dhe mbështetje ndaj personave me kancer. Ai garon për ekipin UCI RadioShack ProTour Team.
 
== Karriera ==
Ai është personi i vetëm që ka fituar shtatë herë rradhazi, duke thyer rekordin e mëparshëm prej pesë fitoresh, rekord që mbahej nga [[Miguel Indurain]], [[Bernard Hinault]], Eddy Merckx, dhe Jacques Anquetil.[[File:Hincapie and armstrong.jpg|thumb|left|Armstrong, në Tour de France 2005]]
 
Në vitin 1999, ai u emërua "Wide ABC Bota e Sportit Atlet i Vitit". Në vitin 2000 ai fitoi çmimin e "Princi i Asturias në Sport". Në vitin 2002, revista Sport Illustrated e quajti "Sportisti i Vitit". Ai u emërua gjithashtu "Associated Press Mashkulli Atlet i Vitit" për vitet 2002-2005. Ai mori çmimin e [[ESPN]]-së për "Best Male" atletikë në vitin 2003, 2004, 2005, dhe 2006, dhe fitoi BBC Sport Personaliteti i Vitit në vitin 2003. Armstrong doli në pension nga gara më 24 korrik, 2005, në fund të Tour de France 2005, por iu kthye çiklizmit konkurrues në Janarjanar 2009, dhe përfundoi i treti në Tour de France 2009.
[[File:Lance_Armstrong_MidiLibre_2002.jpg|thumb|left|Lance Armstrong, në Tour de France 2007]]
 
Në vitin 2003, Armstrong i mori vendin e parë Ullrichit me vetëm 1 minutë e një sekondë në ditën e fundit në [[Paris]]. Ky vit i Tour de France mbahet mend për etapen e 15 kur një spektator e kap Armstrongun për timoni dhe e rrëzon. Ullrich i jep vetes nder duke e pritur atë.
 
Në vitin 2004, Armstrong përfundoi i pari, me 6 minuta e 19 sekonda përpara gjermanit [[Andreas Klöden]]. Ullrich ishte i katërti. Nëkëtë Tour, Armstrong u bë i pari që nga Gino Bartoli në 1948 që fitoi tri etapa të njëpasnjëshme malore, 15, 16, dhe 17. Edhe kronometri individual në etapën e 16të, në [[Alpe d'Huez]] u fitua me një klas të larteënga Armstrong pasi kaloi Ivan Basson.
 
Në vitin 2005, Armstrong ishte mundur nga David Zabriskie në etapën e parë me 2 sekonda, pavarësisht kalimit të Ullrichut në rrugë. Ekipi i tij [[Discovery Channel]], fitoi etapën ekipore, ndërsa Armstrong fitoi etapën përfundimtare individuale në kronometër. Më 24 korrik 2005, Armstrong kaloi vijën në Champs Elysees, duke fituar Tourin e 7-të të tij të njëpasnjëshem, duke përfunduar 4m 40s përpara Bassos, Ullrich në vend të tretë.
Më 28 qershor, Armstrong njoftoi nëpërmjet Twitter se 2010 do të jetë edicioni i fundit i tij në Tour de France. Armstrong dha një performancë mbresëlënëse në Tour de France Tour prolog, duke përfunduar i treti, por u dëmtua nga rrëzimet në etapat e mëvonshme, sidomos në një përplasje të fortë në kthesën e fundit të etapës së 8të. Ai përfundoi turneun e tij të fundit në vendin e 23, me 39 minuta e 20 sekonda pas fituesit Alberto Contador. Ai ishte gjithashtu një personazh kryesor në ndihmën qe i dha Team RadioShack për të fituar klasifikimin ekipor, duke mposhtur Caisse D'Epagne me 9 minuta e 15 sekonda.
 
Në tetor 2010, ai njoftoi fundin e karrierës ndërkombëtare pas Tour Down Under të janarit 2011. Ai deklaroi se pas Janaritjanarit 2011 ai vetëm do të garoje në SHBA me ekipin vendas, RadioShack.
 
==Referenca==
37.617

edits