Dallime mes rishikimeve të "Lista e të dënuarve të gjyqit special 1945"

→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (2) duke përdorur AWB
No edit summary
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (2) duke përdorur AWB)
{| class="wikitable" border="1"
|+ Të dënuar me pushkatim (17 vetë)
! Emri!! Biografi e shkurtër<ref>"DOSJA E DIKTATURËS " Dr. Pjetër Pepa, viti 1995 </ref>
|-
| [[Aqif Përmeti]]|| Bashkëpunetor i Nolit. Ka studiuar në Stamboll në Akademinë Ushtarake.
| [[Hilmi Leka]]|| Lindur ne Pogradec. Ka studiuar në Akademinë Ushtarake në Modena të Italisë.
|-
| [[Ismail Golemi]]|| Pjesëmarrës në Ushtrinë Kombëtare të Qeverisë së Vlorës, pjesëmarrës në Revolucionin e Qershoritqershorit 1924. Bashkëpunëtor i Mithat Frashërit.
|-
| [[Javer bej Hurshiti|Javer Hurshiti]]|| Krushk i [[Ismail Qemali]]t. Deputet i Gjirokastrës më 1925. Prefekt i Gjirokastrës dhe Shkodrës.
| [[Zef Kadarja]]|| Lindur në Shkodër. I diplomuar në Akademitë ushtarake në Itali, njohës i disa gjuhëve botërore.
|}
 
 
{| class="wikitable" border="1"
| [[Jakov Milaj]]|| Ish-ministër i Bujqësisë në qeverinë e [[Maliq bej Bushati]]t. Ësht♪7 marrë me publicistikë në organe të ndryshme të kohës.
|-
| [[Koço Tasi]]|| Studioi për Jurisprudencë në Romë. Ish ministër i Drejtesisë pas revolucionit të Qershoritqershorit.
|-
| [[Kostaq Kotta]]|| Disa herë Kryeministër. Sekretar i Kryesisë së Kongresit të Lushnjes.
| [[Zija Bejleri]]|| Studime ne France për Shkenca Politike e më pas në Romë, ku merr titullin Doktor. Poste të ndryshme në administratë.
|}
 
 
 
 
==Referencat==
37.617

edits