Ndryshimi mes inspektimeve të "Luçano Pavaroti"

përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Maj → maj duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 77 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q37615 (translate me))
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Maj → maj duke përdorur AWB)
[[Skeda:Luciano Pavarotti 15.06.02 cropped.jpg|thumb|180px|''Luçano Pavaroti'']]
'''Luçano Pavaroti''' ([[12 tetor]], [[1935]] – [[6 shtator]], [[2007]]) është [[tenori]] më i famshëm [[italia]]n i tridhjetë viteve të fundit si edhe [[këngëtari]] më i famshëm jo vetëm në botën e [[opera]]s, por ndër të gjitha [[Zhanri|zhanret]]. Pavaroti lindi në [[Modena]] ([[Emilia-Romanja]]), [[Italia|Italinë]] e veriut, dhe vdiq poaty.
 
Babai i tij ishte këngëtar [[Amatori|amator]] me nje farë [[Dhuntia|dhuntie]], në ushtri shërbeu si furrëtar.
Në vitin [[1956]] Pavaroti ka studiuar me [[tenori]]n [[Arrigo Pola]] dhe për një kohë të shkurtër me M° Ettore Campogalliani në [[Mantova]].
 
Pavaroti këndoi për herë të parë në botën e [[opera]]s më [[29 prill]] [[1961]], në [[roli]]n e Rodolfos në ''[[Bohema]]'', në [[teatri]]n e operas të [[Regjo Emilia]]s.
 
[[Debutimi]] në [[USA]] nuk vonoi të mbërrinte dhe kështu në [[Shkurtishkurti|shkurt]] të vitit [[1965]], në [[Miami]] ([[Majemimajemi]]) këndoi së bashku me [[soprano]]n [[Joan Sutherland]] (Xhoen Sadhërlend), në operan ''[[Lucia di Lammermoor]]''.
== Jeta ==
==Disqet==
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.lucianopavarotti.com/ Faqja zyrtare e artistit]
 
[[Kategoria:Këngëtarë italianë]]
[[Kategoria:Njerëz me ton absolut]]
37.617

edits