Dallime mes rishikimeve të "Princ Vidi"

18 bytes removed ,  4 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill (2) duke përdorur AWB
(Kategoritë)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill (2) duke përdorur AWB)
|DL = [[26 Mars|26 mars]] [[1876]]
|VL = [[Neuwied]], [[Gjermania|Gjermani]]
|DV = [[18 Prill|18 prill]] [[1945]]
|VV = [[Predeal]], [[Rumania|Rumani]]
|Nacion =Shqiptare dhe Gjeramane
|}}
'''Princ Vilhem Vidi''' ose formailsht '''Madhëria e Tij Princ Vidi, Skëndërbeu II i [[Shqipëria|Shqipërisë]]''' ([[Gjuha gjermane|gjermanisht]]: '''Wilhelm Friedrich Heinrich Princ zu Wied''' i njohur në Shqipëri edhe si '''Princ Vidi'''<ref>Princ Vidi për shkak barazie me monarkun e Malit të Zi Knjaz Nikollën i cili mbante titullin "mbret" megjithëse mbretëria e tij ishte shumë herë më e vogël se vendi ku ishte sovran Vidi. Për këtë arsye në zhargonin e përgjithshëm në kryeqytetin Durrës dhe Shqipëri e quanin edhe Vidin mbret.</ref>), ([[26 Mars|26 mars]] [[1876]] në [[Neuwied]], [[Gjermania|Gjermani]] - [[18 Prill|18 prill]] [[1945]] në [[Predeal]], [[Rumania|Rumani]]), ishte Princ i Shqipërisë për 6 muaj në vitin 1914 i cili mbretëroi nga 7 marsi 1914 deri më 3 shtator 1914. Më 30 nëntor 1906 Vidi u martua me [[Princesha Sofi|Princeshën Sofi]] me të cilën pati dy fëmijë Princesha Marie Eleonore, Donika (1909–1956) dhe Princin trashgimtar Carol Victor, Skënderi (1913–1973).
 
== Mbretërimi ==
37.617

edits