Ndryshimi mes inspektimeve të "Michael Jordan"

No change in size ,  3 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt (2), Prill → prill, Maj → maj (2), Shtator → shtator duke përdorur AWB
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt (2), Prill → prill, Maj → maj (2), Shtator → shtator duke përdorur AWB)
{{per permiresim|1 Shkurtshkurt 2010}}
{{pa referenca|1 Shkurtshkurt 2010}}
 
[[Skeda:Michael Jordan.jpg|200px|right]]
'''Majkellmajkell Xhefri Xhordan''' (i lindur me [[17 shkurt]] [[1963]]) është një basketbollist profesionist i dale ne pension dhe një biznesmen aktiv.  Biografia e tij ne (NBA) website e shteteve, "Me miratim, Majkellmajkell Xhordan është  basketbollisti  me i mire i gjithë kohërave."  Xhordan ishte një nga  atletet me efektiv ne marketing gjeneratës se tij  dhe ishte nje instrument në popullarizimin e NBA përreth botës në vitet 80 dhe 90.
 
Pas një karriere te mrekullueshme ne Universitetin e Karolines se veriut ne Chapel Hill, ku ai udhehoqi Tar Heelsat per ne kampionatin kombetar me 1982, Xhordan u ne NBA tek Cikago Bullsat me 1984. Ai shume shpejt u shfaq si  nje yll I liges, duke zbavitur turmat me krijimtarine e tij ne shenime. Aftësia e tij ne kercim, e ilustruar nga performancat e tij ne ngulje nga vija e personales ne konkurset Slam dunk, I meritoi atij pseudonimet “Air Xhordan” dhe “Fluturimet e tij”. Ai gjithashtu fitoi nje reputacion si nje nga mbrojtesit me te mire ne basketboll. Në 1991, ai fitoi kampionatin e tij te pare te NBA-se me Bulls-at, dhe kete arritje me titujt ne vitet 1992 dhe 1993 duke siguruar nje ”tre torfe”. Megjithëse Xhordan befas u terhoq nga basketbolli ne fillim te sezonit 93-94 te NBA,per te ndjekur nje kariere ne bejsboll, ai u ribashkua  me  Bulls-at në 1995 dhe I udhehoqi ata ne te tre kampionate te fituara rresht (1996, 1997, dhe 1998) si edhe ne një rekord NBA-je prej 72 fitore ne nje sezon te rregullt ne sezonin 95-96. Xhordan I terhequr per here te dyte ne 1999,por u rikthye për dy sezone te tjera ne 2001 si nje anetar i Washington Wizards.
 
Titujt dhe arritjet individuale te Xhordanit përfshijne pesë cmime MVP, dhjetë here titullin all-NBA  Ekipi I pare, nëntë here cmimin ekipi I pare mbrojtes, katërmbëdhjetë  pjesmarje ne ndeshjen e yjeve ne NBA, tre cmime  MVP ne ndeshjet e gjithe yjeve, dhjetë tituj per shenimet e pikeve, tre tituj per vjedhjen e topave, gjashtë cmime MVP ne finalet  e NBA, dhe cmimin e mbrojtesit me te mire te vitit ne 1988. Ai mban rekordet e NBA per mesataren me te larte te pikeve gjate karieres ne nje sezon te rregullt (30.12 pike për lojë) dhe mesataren e pikeve me te larte gjate karieres ne playoff-e (33.4 pike për lojë). Në 1999, ai ishte emeruar atleti me I madh I Amerikes veriore i  shekullit te 20-te nga ESPN, dhe ishte i dyti te Babe Ruth ne listen e atleteve te shekullit te SHTYPIT TE BASHKUAR. Ai ishte  zgjedhur te Holli i Famës ne basketball ne 6 Prillprill, 2009 dhe u paraqit ne 11 Shtatorshtator, 2009.
Xhordan është gjithashtu i famshëm për  produktet e tij me autografe. Ai  permbushi suksesin e atleteve Nike Air Xhordan,te ciliat jane prezantuar në 1985 dhe jane te kerkuara dhe sot.  Xhordan gjithashtu mori pjese ne nje film me metrazh te gjate ne 1996 te titulluar Space Jam si vetëvetja. Ai është aktualisht një bashkëpronar dhe  Anëtar Drejtues i Bordit Drejtues te basketbollit te skuadres Charlotte Bobcats në Pjesë veriore te Karolines.
 
37.617

edits