Dallime mes rishikimeve të "Oregon"

1 byte removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB
v
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB)
 
|Anëtarësimi renditja = i 33-ti
<!-- Të dhëna të tjera -->
|Shkurtimishtshkurtimisht = OR
|Faqja Zyrtare = [http://www.oregon.gov/ www.oregon.gov]
}}
 
Oregon është shteti i 9-të më i madh për nga sipërfaqja dhe i 27-ti për nga popullsia në SHBA. Kryeqyteti i tij është [[Salem]], qyteti i tretë më i populluar i shtetit. Qyteti më i madh me 603.106 banorë (vlerësim i 2012) është [[Portland (Oregon)|Portland]]. Lugina e lumit Willamette në Oregonin perëndimor është zona me dendësi më të madhe të popullsisë e shtetit, që ka tetë nga dhjetë qytetet më të populluar.
 
 
== Gjeografia ==
 
== Historia ==
 
 
 
{{Shtetat Federale të Amerikës}}
{{ShBA-cung}}
 
[[Kategoria:Oregon| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
 
{{ShBA-cung}}
37.617

edits