Piu III: Dallime mes rishikimesh

45 bytes removed ,  6 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj (2), Shtator → shtator (3) duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
→‎top: rregullim i sintaksës
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj (2), Shtator → shtator (3) duke përdorur AWB
Rreshti 1:
{{Cung|Kisha katolike}}
{{Kartela Papë
| emri = Papa Piu III
Line 7 ⟶ 6:
| nëntitulli =
| stema = [[Skeda:C o a Pio II.svg|100px]]
| zgjedhja = [[22 Shtator|22 shtator]] [[1503]]
| shugurimi peshkopal = [[8 tetor]] [[1503]]
| shenjtërimi =
Line 18 ⟶ 17:
| emri i lindjes = Francesco Nanni Todeschini Piccolomini
| vendlindja = [[Sarteano]]
| datëlindja = [[29 Maj|29 maj]] [[1439]]
| vendvdekja = [[Roma]]
| datëvdekja = [[18 tetor]] [[1503]]
Line 24 ⟶ 23:
| firma =
}}
'''Papa Piu III''' (Francesco Nanni Todeschini Piccolomini l. [[29 Maj|29 maj]] [[1439]], [[Sarteano]] - v. [[18 tetor]] [[1503]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 215 i Kishës Katolike]].<ref name="EdP">* {{en}} {{PAGENAME}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[22 Shtator|22 shtator]] [[1503]] dhe deri më [[18 tetor]] [[1503]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Aleksandri VI]], ndërsa pasardhësi [[papa Juli II]].
 
== Shiko edhe ==
Line 40 ⟶ 39:
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Aleksandri VI]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[22 Shtator|22 shtator]] [[1503]] – [[18 tetor]] [[1503]]}}
{{s-aft|after=[[papa Juli II]]}}
{{s-end}}
Line 47 ⟶ 46:
 
[[Kategoria:Papë të Kishës katolike]]
 
 
{{Cung|Kisha katolike}}
37.617

edits