Ndryshimi mes inspektimeve të "Bono"

7 bytes removed ,  3 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB)
| webfaqja = [http://www.u2.com U2.com]
}}
'''Paul David Hewson''' (i lindur më [[10 Maj|10 maj]] [[1960]] në [[Glasnevin]], [[Dublini|Dublin]], [[Irlanda|Irlandë]]), i njohur me pseudonimin '''Bono''', është vokalisti kryesor i [[rock]] bendit irlandez [[U2]]. Bono u lind dhe u rrit në Dublin, dhe vijoi Mount Temple Comprehensive School ku ai e njoftoi gruan e tij të ardhshme, [[Ali Hewson]], si dhe anëtarët e ardhshëm të U2-së. Që nga ajo kohë ai është quajtur Bono nga familja dhe anëtarët e bendit. Bono i shkruan pothuajse të gjitha tekstet e këngëve të U2-së, zakonsiht duke përdorur tema [[Politika|politike]], sociale dhe [[Feja|fetare]]. Gjatë viteve të hershme, tekstet e Bonos kontribuan në tonin rebel të U2-së. Me kalimin e kohës tekstet e tij u inspiruan më shumë nga eksperiencat e tij personale.
 
== Diskografia ==
37.617

edits