Dallime mes rishikimeve të "Philip Melanchthon"

→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Prill → prill duke përdorur AWB
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Prill → prill duke përdorur AWB)
[[Skeda:Philip Melanchthon, the Protestant preceptor of Germany, 1497-1560 (1898) (14772591252).jpg|parapamje|289x289px]]
'''Philip Melanchthon''' ose '''Filip Melanktoni''' (16 Shkurtshkurt 1497 – 19 Prillprill 1560) ishte humanist, teolog dhe reformator gjerman i cili dha kontribut të madh në fushën e arsimit prandaj edhe e quajtën ''"Mësues i Gjermanisë"'' (Magister Germaniae dhe Praeceptor Germaniae)
 
{{cung}}
[[Kategoria:Lindje 1497]]
[[Kategoria:Vdekje 1560]]
[[Kategoria:Gjermanë]]
[[Kategoria:Biografi gjermanësh]]
 
 
{{cung}}
37.617

edits