Ndryshimi mes inspektimeve të "Prill 2005"

44 bytes removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill (6) duke përdorur AWB
(rregullim i sintaksës)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill (6) duke përdorur AWB)
 
* '''[[Malmoe]]''' - [[Boksi]]eri [[Naim Tërbunja]] fiton titullin [[Kampion]] i [[Suedia|Suedisë]] për vitin 2005.
 
=== [[25 Prill|25 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Presidenti i Republikës]], [[Alfred Moisiu]], pohon se :
''Duhet kapërcyer mentaliteti i përdorimit të [[Paraja|parasë]] në dorë dhe vlerësoi se marrëveshja e firmosur për kalimin e pagave të administratës shtetërore nëpërmjet bankave është një sinjal pozitiv në këtë fushë''.
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - Misioni [[Pameca]], ndihmon [[Policia e Shtetit Shqiptar|Policinë e Shtetit]], me pajisje logjistike me vlerë 150 mijë euro.
 
=== [[13 Prill|13 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Asociacioni i Gazetarëve Profesionistë të Kosovës|AGPK]] kërkon lirimin e gazetarit të [[express|"Expresit"]]-it.
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Shërbimi Policor i Kosovës|SHPK]] arreston gazetarin e "Expressit" [[Paulin Pashku|Paulin (Anton) Pashku]].
* '''[[Durrësi|Durrës]]''' - [[Moisiu]] takoi drejtorin e [[Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike|Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (ANEA)]], [[Muhamed El Baradei]].
 
=== [[12 Prill|12 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Shoqata e Gjuhës Shqipe e Kosovës|SHGJSHK]] organizon konkursin e kulturës së gjuhës "[[Gjuhëtari i ri]]"
* '''[[Sofja|Sofje]]''' - Zyrtarë të AMBO-së, kanë thënë se takimi i grupit të ekspertëve për [[Naftësjellësi AMBO|naftësjellësin AMBO]] do të mbahet më 19 prill në Tiranë.
* '''[[Strasbourg|Strasburg]]''' - [[Parlamenti i Bashkësisë Evropiane|Parlamenti Evropian]] shqyrton hyrjen e Rumanisë dhe Bullgarisë në [[Bashkësia Evropiane|BE]].
 
=== [[11 Prill|11 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Shqipëria]] dërgoi 120 pjesëtarë të [[Forcat Speciale Shqiptare|Forcave Speciale Shqiptare]] në Irak, lajmërojnë mediat shqiptare.
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Këshilli i Komunitetit Mysliman]] në Shqipëri vendos të marrë emrin [[Bashkësia Islame e Shqipërisë]].
* '''[[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]]''' - [[Revista]] [[Forbes]] ka botuar listën e njerëzve më të pasur në botë. [[Bill Gates]] i [[Microsoft]]-it zë vendin e parë, për njëmbëdhjetë vjet me radhë.
 
=== [[8 Prill|8 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Policia e Qarkullimit Rrugor]], ka ndërmarrë brenda 24 orëve, afro 600 masa të ndryshme ndëshkimore ndaj drejtuesve të automjeteve.
* '''[[Organizata e Kombeve të Bashkuara|OKB]]''' - [[Greqia]] bën propozimin për ndërrimin e emrit të [[Maqedonia (kthjellim)|Republikës Maqedone]] në Republika Maqedone-Shkup.
37.617

edits