Ndryshimi mes inspektimeve të "Puka"

8 bytes added ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj (2) duke përdorur AWB
v
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj (2) duke përdorur AWB)
 
{{Qytet në Shqipëri
| EMRI = Puka
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI =
}}
 
 
 
[[Skeda:PUKA PANORAMIM.jpg|300px|thumb|Pamje nga Puka turistike]]
 
== Gjeografia ==
Puka ka si krahinë gjeoetnologjike shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë Veriore: për gjatë krahut të majtë të Drinit, që nga Ura e Vezirit e Fusha e Dukagjinit në lindje dhe deri në afërsi të grykëderdhjes së Gomsiqes në perëndim. Nga jugu e ndajnë me Mirditën kreshtat malore: Majamaja e Runës, Thirra, Majamaja e Roshit, Bjeshkët e Tërbunit etj.
 
 
[[Skeda:Shetitje me varke.jpg|300px|thumb|Liqenet e Pukës]]
 
 
 
===Pasuri ujore===
Hidrografia nuk esht permend vetem reshjet sasia po ka dy bazena thiuhet cfare madhsie kan ku jane sa kapacite Meter kube kane
Per lumejt nuk thuahet asgje
sa i gjat ka qen drin 17  km me duke me puken bile me teper ....dhe sa esht gjatsia sote e liqenit Fierzes.
Bujqesia blegtoria ,pasurit minarale nuk flitet?????
Brendësia sipërfaqësore e Pukës përshkohet nga ujëderdhje të shumta, që burojnë prej vargmalesh, të ndërprerë mes tyre me lugina të thella e qafa të ngushta, me fshatra të vegjël e të shpërndarë, duke formuar, kështu, brenda krahinës tre grupe të mëdha ndarjesh gjeografike: Pukë; Iballë, Mahi (Spas), brenda të cilave dallohen ndarje më të vogla, si: Ana e Drinit, Ana e Udhës, Bregu i Gominës, Ana e Malit (Puka); Brigjet, Fusha e Iballës dhe Rruga e Madhe (Iballja); Bregu i Srriqes, Brigjet e Dukagjinit (Malizi, Spasi).
Popullsia është e besimit katolik (afro 80%) dhe mysliman (rreth 20%), por gjithmonë në fqinjësi të mirë, vëllazërore. Klima është me dimra të ftohtë dhe reshje të shumta (me 2020  mm). Temperatura mesatare e të ftohtit është - 3 gradë C.. Më e ulta arrin deri në - 24 gradë C. Mesatarja e të nxehtit në verë arrin në + 20 gradë C. Më e larta arrin deri në + 39 gradë C.
Bora zgjat deri në prill. Më 29-30 Mars 1995 në qytetin e Pukës ra deri në 85  cm borë. Prandaj, thuhet se në Pukë ka 6 muaj dimër. Megjithatë, qyteti i Pukës, qendra administrative e Rrethit, për verë ka klimë bjeshke gjë që e favorizon rrafshnalta ku ngrihet (835 m mbi nivelin e detit), pishat që e rrethojnë, dy ujëmbledhësit në afërsi, ajri shumë i pastër.
 
Me gjithë terrenin shumë të thyer dhe dimrat e ashpër, pozicioni i favorshëm gjeografik e ka shndërruar këtë krahinë në të gjitha kohrat në një ndërlidhëse të ultësirës bregdetare të [[Adriatiku]]t dhe të qyteteve Lisus e Skodra (Lezhë e Shkodër) me Dardaninë (Kosovën), Maqedoninë Veriore dhe deri në Brigjet lindore të Danubit. Prandaj, qysh në lashtësi nëpër krahinën e Pukës do të kalonin një rrjet i tërë shkurtojash që i përkisnin Udhës kryesore Verilindore tregtare e ushtarake, nëpër të cilën do të linin gjurmë të gjitha ngjarjet kryesore historike të kohëve.
 
[[Skeda:Puka Hani i Perparim Lacejt.jpg|300px|thumb|Hani i Përparim Laçejt]]
 
 
Publikimi nëpërmjet të këtij libri i kësaj tradite të pasur juridike popullore shqiptare, kryesisht me shtrirje e zbatim krahinor, bëhet me qëllim të ndriçimit të asaj kulture të pasur që shërbeu si themel dhe mjeti kryesor i zbatimit të autonomisë vetqeverisëse krahinore të Pukës për shekuj me radhë deri me Shpalljen e Pavarësisë dhe formimin e Shtetit ligjor Shqiptar pas 1920-tës.
37.617

edits