Dallime mes rishikimeve të "Qazim Koculi"

No change in size ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Qershor → qershor, Gusht → gusht, Dhjetor → dhjetor (2) duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Qershor → qershor, Gusht → gusht, Dhjetor → dhjetor (2) duke përdorur AWB)
| Madhësia e Figurës = 250px
| Detyra = [[Kryeministri i Shqipërisë|Kryeminstër i Shqipërise]]
| Fillimi i afatit = 6 Dhjetordhjetor, 1924
| Mbarimi i afatit = 6 Dhjetordhjetor, 1921
| Paraardhësi = [[Pandeli Evangjeli]]
| Pasardhësi = [[Hasan Prishtina]]
| Paraardhësi5 =
| Pasardhësi5 =
| Datëlindja = 22 Gushtgusht, 1887
| Vendlindja = [[Kocul]], [[Vlorë]], [[Shqiperi]]
| Datëvdekja = 2 Janarjanar, 1943
| Vendvdekja =
| Kombësia = Shqiptare
Zgjidhet deputet i Vlorës në zgjedhjet e para të 5 prillit 1921. Ishte mbikqyrës i qeverisë së [[Pandeli Evangjeli]]t së bashku me [[Bajram Curri]]n dhe [[Avni Rustemi]]n në periudhën tetor-nëntor 1921. Kriza e dhjetorit 1921 e gjeti në krahun e forcave që ishin për rrëzimin e qeverisë së Evangjelit. Nga kjo krizë ai u bë protagonist jo me ndonjë dëshirë të madhe, duke hyrë në histori edhe si kryeministri njëditor i Shqipërisë. Ai më 6 dhjetor u ngarkua nga Këshilli i Naltë për një kabinet prej 8 anëtarësh. Paraqiti dorëheqjen me argumentimin se nuk ia thoshte administrimit si i ndershëm që ishte.<ref name= "ev"/> Në zgjedhjet e 27 dhjetorit 1923, Qazim Koculi u zgjodh sërish deputet i Vlorës në Kuvendin Kushtetues. Gjatë kësaj kohe vazhdoi të përkrahte po atë linjë politike që ishte për rrëzimin e qeverisë.
 
Koculi ishte ndër pjesëmarrësit dhe përkrahësit e Lëvizjes së Qershoritqershorit 1924. Në qeverinë e dalë nga kjo kryengritje, Koculi ishte ministër i Punëve Botore. Me dështimin e kësaj qeverie dhe me Triumfin e Legalitetit, Qazim Koculi emigroi jashtë Shqipërisë bashkë me politikanët e tjerë.
 
=== Emigracioni politik dhe rikthimi n'atdhe ===
37.617

edits