Dallime mes rishikimeve të "Ramadan Haziri"

1 byte removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike duke përdorur AWB
v
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
Me politikën antishqiptare të ish Jugosllavisë u ndesh që në vitin e largët 1957. Kjo ishte e vetmja arsye pse u largua nga puna, pse u burgos disa herë dhe u eliminua nga jeta publike.
 
U dënua me 12 vjet burg, prej të cilave 6 i mbajti. Ramadan Haziri startoi me publicistikë:{("Arti i atdhedashurisë", Tiranë, 1999)Për të vazhduar pastaj në fushën e romanit. Në konkursin letrar të shtëpisë botuese BUZUKU, për romanin "Vrasësit e dashurisë" mori çmimin e tretë.
Aktualisht jeton në Prishtinë.
* [["Krenaria"]], "Anton Pashku", 2007
* [["Pushka e Hasimes"]], "Anton Pashku", Prishtinë, 2007
* [["Vrasësit e dashurisë"]], "Buzuku",Prishtinë, 2007
 
{{Biografi-cung}}
 
{{DEFAULTSORT:Haziri, Ramadan}}
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Shkrimtarë kosovarë]]
 
 
{{Biografi-cung}}
37.617

edits