Dallime mes rishikimeve të "Red Hot Chili Peppers"

→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB
v (All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|bg}} using AWB (10903))
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB)
}}
 
'''Red Hot Chili Peppers''' ([[Lista e shkurtesave|Shkurtesashkurtesa]]: ''RHCP'') janë një grup amerikan i njohur i muzikës rok, i cili u formua në [[Los Anxhelos]], [[Kaliforni]] në vitin [[1983]], nga [[Anthony Kiedis]] (vokal), [[Michael Balzary|Michael „Flea“ Balzary]] (bas), [[Hillel Slovak]] (kitarë) dhe [[Jack Irons]] (daulle). Përgjatë karrierës, grupi ka shkrirë me sukses në muzikën e tyre, elemente të ndryshme të rrymave [[punk]], [[funk]], [[alternativ]], [[rock]] dhe [[heavy metal]]. Deri më tani, ata kanë shitur më shumë se 60 milionë albume në të gjithë botën, ndërkohë mbajnë dhe numrin më të madh të singëllave, që kanë qëndruar në vendin e parë në “[[Billboard Modern Rock Chart]]” me 11 të tillë.
 
[[Kategoria:Grupe muzike nga Kalifornia]]
'''Red Hot Chili Peppers''' ([[Lista e shkurtesave|Shkurtesa]]: ''RHCP'') janë një grup amerikan i njohur i muzikës rok, i cili u formua në [[Los Anxhelos]], [[Kaliforni]] në vitin [[1983]], nga [[Anthony Kiedis]] (vokal), [[Michael Balzary|Michael „Flea“ Balzary]] (bas), [[Hillel Slovak]] (kitarë) dhe [[Jack Irons]] (daulle). Përgjatë karrierës, grupi ka shkrirë me sukses në muzikën e tyre, elemente të ndryshme të rrymave [[punk]], [[funk]], [[alternativ]], [[rock]] dhe [[heavy metal]]. Deri më tani, ata kanë shitur më shumë se 60 milionë albume në të gjithë botën, ndërkohë mbajnë dhe numrin më të madh të singëllave, që kanë qëndruar në vendin e parë në “[[Billboard Modern Rock Chart]]” me 11 të tillë.
 
{{muzi-cung}}
 
{{muzi-cung}}
[[Kategoria:Grupe muzike nga Kalifornia]]
37.617

edits