Ndryshimi mes inspektimeve të "Rrethi i Librazhdit"

përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Gusht → gusht duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Gusht → gusht duke përdorur AWB)
|KZK =60-61
|ZONAT =Ne 2 qytete dhe 9 komuna
|ADRESA =Rruga 18 Gushtigushti
|TEL-FAX =+355 514 2206
|INTERNET =http://www.bashkialibrazhd.gov.al
|PARTIA =Partia Socialiste
|NDARJA-VENDE =2
|ZGJEDHJE-FUND =18 Shkurtshkurt 2007
|ZGJEDHJE-ARDH =2011
|VOTA =2
}} -->
{{Korniza|Librazhd District.svg|250px|right|Rrethi i Librazhdit}}
'''Rrethi i Librazhdit''' është njëri nga [[Rrethet e Shqipërisë|36-të rrethet]] e [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Rrethi bën pjesë në [[Qarku i Elbasanit|Qarkun të Elbasanit]]. Rrethi i Librazhdit ka 84,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 1,102  km² dhe kryeqendër [[Librazhdi]]n.
 
Kufizohet në veri me rrethet [[Rrethi i Bulqizës|Bulqizë]] dhe [[Rrethi i Tiranës|Tiranë]] në perëndim me [[Rrethi i Elbasanit|Rrethin e Elbasanit]], në jug me [[Rrethi i Gramshit|Rrethin e Gramshit]], në juglindje me [[Rrethi i Pogradecit|Rrethin e Pgradecit]] dhe në lindje me shtetin e [[Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë|Maqedonisë]]. Librazhdi ka një gjatësi kufitare prej 42km42 km dhe ka tërësisht një reliev kodrinoro-malor. Relievin e bëjnë më të larmishëm fushgropat si ajo e Domosdovës në Përrenjas dhe ajo e Studnës me atë të Letmit. Lartësia maksimale mbi nivelin e detit është 2253 m në majën e Kuqe të malit Shebenik.
 
== Klima ==
== Shiko edhe ==
{{Shqipëria}}
{{AL-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Rrethe në Shqipëri|L]]
 
 
{{AL-gjeo-cung}}
37.617

edits