Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabit Rrustemi"

përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill (3) duke përdorur AWB
v
(përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill (3) duke përdorur AWB)
|Seksi =M
|VëndiLindjes = [[Terziaj]], [[Zhegra|Zhegër]] ([[Gjilani|Gjilan]])
|DitaMuajiLindjes = [[3 Prill|3 prill]]
|VitiLindjes = [[1959]]
|VëndiVdekjes =
|FaqjaWeb =
}}
'''Sabit Rrustemi''' është i lindur më [[3 Prillprill]] [[1959]] në [[Terziaj]], fshat në afërsi të [[Zhegra|Zhegrës]], [[Komuna e Gjilanit]]. Shkollimin fillor e kryen në Zhegër, atë të mesëm në Gjilan, ndërsa studimet në Degën e Letërsisë dhe [[Gjuha shqipe|Gjuhës Shqipe]], në [[Prishtina|Prishtinë]].
 
== Krijimtaria ==
Në vitin [[1977]] boton poezinë e parë ne revistën "Zëri i rinisë" të Prishtinës.
Në vitin [[1981]], është shkrimtari i vetëm i [[Kosova|Kosovës]] që burgoset për shkak të botimit të tregimit "Nën maskën e mysafirëve", të botuar në revistën "Fjala" më [[1 Prill|1 prill]] të atij viti, ditën kur demonstratat shqiptare për Kosovën Republikë e mbushën Prishtinën. Dënohet me katër vjet burg nga regjimi i [[Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë|Jugosllavis]]ë titiste, me ç’rast i ndalohet edhe botimi i krijimtarisë letrare. Tek në vitin [[1990]] boton përmbledhjen e parë të poezive. Është i martuar, baba i pesë fëmijëve. Jeton në Zhegër.
 
== Veprat ==
* '''SHIU I BUZËVE TUA''', bot. [[Rozafa]], [[Prishtnë]], [[2009]]
* '''ANTINGERE DIVINA / Prekje hyjnore (përkthyer në gjuhen rumune nga [[Baki Ymeri]]), Bukuresht, 2009
* '''NËN QERPIKUN TËND, poezi, T-KOM, Shkup 2009
* '''I përfaqësuar edhe në Antologjinë poetike TEMPLUL CUVANTULUI / Tempulli i Fjalës, Bukuresht 2009
 
37.617

edits