Dallime mes rishikimeve të "Shaban Demiraj"

5 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht, Nëntor → nëntor duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
(përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht, Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
| datëlindja = [[1 janar]] [[1920]]
| vendlindja = [[Vlorë]]
| data e vdekjes = [[30 Gushtgusht]] [[2014]]
| vendvdekja = Tiranë
| kombësia = Shqiptare
}}
 
''' Shaban Demiraj ''' ([[1 janar]] [[1920]] në [[Vlorë]] - [[30 gusht]] [[2014]] [[Tiranë]] [[Shqipëri]]) është gjuhëtar, albanolog, i njohur shqiptar, ish kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë gjatë viteve 1993 - 1997.
 
''' Shaban Demiraj ''' ([[1 janar]] [[1920]] në [[Vlorë]] - [[30 gusht]] [[2014]] [[Tiranë]] [[Shqipëri]]) është gjuhëtar, albanolog, i njohur shqiptar, ish kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë gjatë viteve 1993 - 1997.
 
Është një nga shkencëtarët më në zë në vend që ka pasur një rol të madh në përshtatjen e Akademisë së Shkencave me zhvillimet e ndërrimit të sistemeve politike në vend.
 
 
Shaban Demiraj lindi në Vlorë më 1 janar 1920. Kreu shkollën e mesme (medresenë) në Tiranë dhe studimet e larta në degën e gjuhës shqipe e të letërsisë në Institutin Pedagogjik Dyvjeçar (1946-1948) dhe më pas në Institutin e Lartë Pedagogjik (1954-1955). Në vitet 1948-1954 punoi si mësues në disa shkolla të mesme (Gjirokastër, Tiranë). Në vitin 1954 filloi punën si pedagog në Institutin e Lartë Pedagogjik dhe më pas në Fakultetin e Historisë e të Filologjisë të Universitetit të Tiranës, ku shërbeu deri më 1990, kur doli në pension. Kështu, ai punon si mësues, profesor e shkencëtar mbi 60 vite, çka përbën në vetevete rekord të këndshëm. Është njëri prej pedagogëve që ka mbajtur kurse leksionesh për një numër të qenësishëm lëndësh albanistike dhe albanologjike, si për morfologjinë e gjuhës së sotme shqipe, për gramatikën historike të gjuhës shqipe, për historinë e gjuhës së shkruar shqipe (shekujt XVII-XIX), si edhe një kurs special për gjuhësinë ballkanike. Për këto lëndë hartoi tekstet përkatëse, që u botuan si dispensa e libra më vete, me të cilët punojnë edhe sot Universitete të Shqipërisë, të Kosovës, të Maqedonisë, etj. Ai drejtoi me aftësi shkencore dhe administrative për 27 vjet katedrën e gjuhës shqipe në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë (1962-1989). I përgatitur shkencërisht, me karakter të rreptë e kërkues në radhë të parë ndaj vetes e mandej edhe ndaj të tjerëve, studentë e kolegë, me ndershmëri të panjollë, gjithherë i njerëzishëm. Kohëzgjatja në këtë funksion flet vetë.
*''Morfologjia historike e gjuhës shqipe''. I., Tiranë 1973; II., Tiranë 1976.
*''Sistemi i lakimit në gjuhën shqipe''. Mihal Duri, Tiranë 1975.
*''Gramatikë historike e gjuhës shqipe''. Shtëpia botuese «8 Nëntorinëntori», Tiranë 1986.
**në gjermanisht: ''Historische Grammatik der albanischen Sprache''. Österreichisches Akademie der Wissenschaften, Vjenë 1993.
*''[[Gjuha shqipe dhe historia e saj]]''. Shtëpia botuese e librit universitar, Tiranë 1988.
*''Gjuha shqipe – Probleme dhe disa figura të shquara të saj'', 2003.
*''[[Epiri, pellazgët, etruskët dhe shqiptarët]]'', 2008.
 
 
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
37.617

edits