Dallime mes rishikimeve të "Skënderbeu - jeta dhe vepra"

→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB)
'''Skënderbeu - jeta dhe vepra''' libër nga [[Kristo Frashëri]]. Shtëpia Botuese "Toena". Viti i botimit [[2002]].
 
Histori e mirëfilltë e Skënderbeut, mbështetur në dokumente dhe materiale të shumta arkivore. Ndryshe nga historitë e tjera të shkruara për Skënderbeun, kjo është më e kompletuar dhe e sheh Heroin jo vetëm si udhëheqës të luftës çlirimtare, por edhe si nismëtar të shtetit shqiptar. “Dokumentet historike të kohës së Skënderbeut (shekulli XV-të), tregojnë se ai ishte një burrë shteti, diplomat, udhëheqës i pavarur dhe me integritet të plotë politik”. Monografia ndahet në 30 kapituj duke filluar që nga gjendja e Shqipërisë në pragun e pushtimit osman për të përfunduar me vdekjen e Skënderbeut në [[17 Janarjanar]] [[1468]]-të. Në këtë botim të plotë përfshihen 113 ilustrime që cilësohen nga autori pjesë e rëndësishme e hartimit të kësaj monografie.
 
[[Kategoria:Libra]]
37.617

edits