Dallime mes rishikimeve të "Steven Spielberg"

përmirësime teknike, zëvendësova: Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 96 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8877 (translate me))
(përmirësime teknike, zëvendësova: Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
[[Skeda:Steven_Spielberg_1999_3.jpg|thumb|right|200px|Steven Spielberg 1999]]
'''Steven Allan Spielberg''' ka lindur më [[18 Dhjetordhjetor]] [[1946]] në [[Cincinnati]], [[Ohio]], [[ShBA]]. Është [[regjisor]] dhe [[producent filmi]] të [[ShBA]].
 
Është një nga më të suksesshëm në [[film]] dhe sipas revistës ''[[Forbes]]'' edhe një nga më të pasurit me 2.7 miliard [[Dollar]].
* ''[[Jurassic Park]]'' (1993) $250,000,000 (Rrogë dhe profit)
* ''[[Raiders of the Lost Ark]]'' ([[1981]]) $1,500,000 + % e fitimit
 
{{regji-cung}}
 
[[Kategoria:Regjisorë amerikanë]]
[[Kategoria:Lindje 1946]]
[[Kategoria:Autodidaktë]]
 
 
{{regji-cung}}
37.617

edits