Dallime mes rishikimeve të "Trupat Mbrojtëse të Kosovës"

përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB
v (Ndryshime gramatikore, dhe trajta e shkuar pasi që kjo forcë është shndërruar në FSK.)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB)
 
{{Infobox national military
|shteti=Kosovo
|emri=Trupat e Mbrojtjes së Kosovës
|themeluar=21 Shtatorështatorë 1999
<!-- PLEASE DO ''not'' CHANGE THE ORDER OF PRECEDENCE HERE OR ELSEWHERE IN THE ARTICLE. Please read the talk page as to why -->
|degët=
<!-- Komanda -->
|komandanti-i-përgjithshëm=[[Sylejman_Selimi|Sylejman Selimi]] (2006-2009)
|komandanti-i-përgjithshëm_titulli=Gjeneral Lejtnant
<!-- Financiare -->
|përqind_GDP=0,79% (2009)
<!-- Artikuj të ndryshëm -->
|historia= [[Ushtria_%C3%87lirimtare_e_Kosov%C3%ABs|Ushtria Çlirimtare e Kosovës]] (1996—1999)<br />
|gradat=
<!-- PLEASE DO NOT CHANGE THE ORDER OF PRECEDENCE HERE OR ELSEWHERE IN THE ARTICLE. Please read the talk page as to why -->
Dita zyrtare e themelimit të TMK-së është [[19 shtator]] [[1999]] gjegjësisht me transformimin e paraardhëses së saj [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)]].
 
Pas 'Marrëveshjes së Kumanovës' ndërmjet paktit ushtarak veri-atlantik, [[NATO]], dhe [[Armata e Jugosllavisë|Ushtrisë Jugosllave]] dhe në pajtim me marrëveshjen e [[Rambuje|Rambujesë]] (''Rambouillet'') ishte paraparë çarmatimi i ushtarëve të UÇK-së dhe transformimi i kësaj ushtrie popullore në [[Trupat_Mbrojt%C3%ABse_t%C3%AB_Kosov%C3Trupat Mbrojtëse të Kosov�%|ABsTrupat Mbrojtëse të Kosovës]]. Me hyrjen e trupave ushtarake të NATO-s ([[KFOR]]) në Kosovë në vitin [[1999]] fillon edhe transformimi i UÇK-së që përfundon në vitin [[2000]]. Udhëheqësi i parë i TMK-së u emërua gjeneral-lejtnant [[Agim Çeku]].
 
Sipas marrëveshjes, detyrat dhe të drejtat e TMK-së janë:
* Ofrimi i ndihmës në zona të rrezikuara.
* Ndihma në pastrimin e fushave të minuara.
* Ndihma për ri-ndërtimin dhe komunitetet.
 
TMK-ja, gjatë ekzistimit, në tërësi zbatonte mandatin e sajë sipas [[Korniza Kushtetuese e Kosovës|Kornizës Kushtetuese të Kosovës]]. Kjo kornizë, TMK-në e përcaktonte si organizatë civile për ndërhyrje të shpejtë e cila në raste fatkeqësishë natyrore dhe në raste emergjente në Kosovë, ndërmirrte detyra për ndërhyrje të shpejtë për sigurinë publike e të ndihmës humanitare.
== Shiko dhe këtë ==
* [[Forca e Sigurisë së Kosovës|Forca e Sigurisë së Kosovës]]
* [[UÇK|Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK)]]
* [[Mbrojtja Territoriale e Kosovës]]
*[http://video.google.com/videoplay?docid=8461914764376126852&q=albania Paradat e TMK-së - Video (kohëzgjatja 1 orë)]
 
{{poli-cung}}
{{SistemishtetrorKSH|Kushtetuta}}
 
[[Kategoria:Ushtria shqiptare]]
[[Kategoria:TMK-ja| ]]
[[Kategoria:Sigurimi shtetërorë në Kosovë]]
 
 
{{poli-cung}}
37.617

edits