Dallime mes rishikimeve të "U.S. Route 66"

No change in size ,  5 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor (2) duke përdorur AWB
(rregullim i sintaksës)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor (2) duke përdorur AWB)
[[Skeda:Map of US 66.svg|thumb|right|200px]]
[[Skeda:US 66.svg|thumb|right|200px]]
'''U.S. Route 66''' (E njohur edhe si ''Route 66, U.S. Highway 66, The Main Street of America (''Rruga Kryesore e Amerikës''), The Mother Road (''Rruga nënë'')'' dhe si ''Will Rogers Highway''. Rruga 66 u promovua më [[11]] [[Nëntorinëntori|Nëntornëntor]] 1926, dhe po atë vit pasuan dhe shenjat e trafikut . U bë e njohur në kulturën POP nga hiti <ref>[[:en:Route 66 (song)|https://en.wikipedia.org/wiki/Route_66_(song)]]</ref>(Get your kicks on)Route 66 dhe shfaqjes televizive Route 66 në vitet e 60-ta.
 
Rruga fillon nga [[Chicago]], [[Illinois]], vazhdon në [[Missouri]], [[Kansas]], [[Oklahoma]], [[Texas]], [[New Mexico]], [[Arizona]] dhe [[Kalifornia|Kaliforni]], dhe përfundon në [[Los Angeles]] Rruga është e gjatë 2.448 milje apo 3.940&nbsp;km.
37.617

edits