Dallime mes rishikimeve të "UEFA Super Kupa"

No change in size ,  4 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht duke përdorur AWB
v
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht duke përdorur AWB)
'''UEFA Super Kupa''' ose '''Super Kupa Evropiane''' është garimi vjetor i cili luhet në mes të kampionëve të [[UEFA Kupa|UEFA Kupës]] dhe kampionëve të [[UEFA Liga e Kampionëve|UEFA Ligës së Kampionëve]]. Garimi mbahet në fillim të sezonit vendor, në Gushtgusht, dhe në përgjithësi vlerësohet si ngjarje e vogël, ku kampionët e Ligës së Kampionëve dhe të UEFA Kupës në lojë dalin me formacione të ndryshëm dhe jo me formacionet e tyre më të forta, pasi që loja luhet pas transferimeve të verës, dhe seleksionimet e klubit mund të jenë të ndryshme me ato që e fituan garimin.
 
Ky kompedicion u krijua për here te pare ne vitin [[1971]] nga Anton Witkamp qe ishte një gazetar dhe reporter i gazetës holandeze "De Telegraaf". Ne vitin [[1972]] nuk u zhvillua.
37.617

edits