Ndryshimi mes inspektimeve të "Valencia"

21 bytes added ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB
(Faqe e re: {{Qytet (Spanja) |Qyteti = Valencia |Flamuri_foto = Flag of the Valencian Community (2x3).svg |Flamuri_artikull = Flamuri i Valencias |Emblema_foto...)
 
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB)
| gjat_g=0 | gjat_m=23 | gjat_s= | gjat_dr =W
}}
'''Valencia''' është qyteti i tretë më i madh në [[Spanja|Spanjë]] pas [[Madridi|Madridit]]t dhe [[Barcelona|Barcelonës]]. Valencia ndodhet në pjesën perëndimore të [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]].
 
==Emri==
 
==Klima==
Janarijanari dhe shkurti janë muajtë më të ftohta. Gjatë muajit janar, temperaturat arrijnë prej 13 deri 21  °C gjatë ditës, ndërsa gjatë natës arrijnë prej 4 deri 12  °C.
 
Muaji më i nxehtë është muaji gusht, ku temperaturat arrijnë prej 28–34  °C gjatë ditës, ndërsa gjatë natës arrijnë në 23  °C.
 
Temperaturat mesatare të detit është 15–16 &nbsp;°C gjatë dimrit<ref>{{cite web|url=http://foro.tiempo.com/temperatura-agua-del-mar-ano-2012-t136231.0.html |title=Temperatura Agua del Mar, Año 2012 – Registro de Datos |publisher=Foro.tiempo.com |date= |accessdate=2015-10-24}}</ref><ref name=weather2travel>{{cite web|url=http://www.weather2travel.com/climate-guides/spain/valencia.php|title=Weather2Travel.com: Valencia Climate Guide|accessdate=16 June 2012}}</ref> dhe 26–28 &nbsp;°C gjatë verës.<ref name=weather2travel/><ref>{{cite web|url=http://eltiempo.lasprovincias.es/meteorologia/temperatura-del-agua-del-mar |title=Temperatura del agua del mar &#124; El Tiempo en Valencia |publisher=Eltiempo.lasprovincias.es |date=18 July 2010 |accessdate=2015-10-24}}</ref> Average [[relative humidity]] is 60% in April to 68% in August.<ref name="aemet.es">{{cite web |url=http://www.aemet.es/en/serviciosclimaticos/datosclimatologicos/valoresclimatologicos?l=8416&k=val |title=Standard Climate Values. Valencia}}</ref>
 
==Binjakëzimet==
*{{flagicon|Ukraine}} [[Odessa]], [[Ukraina]]
{{Colend}}
 
 
==Referencat==
37.617

edits