Dallime mes rishikimeve të "Valentin Friedland"

→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill duke përdorur AWB)
 
[[Skeda:Złotoryja - pomnik Valentina Trozendorfa.jpg|parapamje]]
'''Valentin Friedland Trotzendorf''' (14 shkurt 1490 – 26 Prillprill 1556) shkollar dhe pedagog reformator gjerman, bashkëpunëtor i Martin Luterit. Në vitin 1531 në qytetin Goldberg themeloi një shkollë të tipit të ri e cila ndryshe njihet si Republika Shkollore e Goldbergut. Kjo shkollë, shumë shpejtë do të bëhej e njohur në tërë Gjermaninë.
 
{{cung}}
[[Kategoria:Lindje 1490]]
[[Kategoria:Vdekje 1556]]
[[Kategoria:Gjermanë]]
[[Kategoria:Biografi gjermanësh]]
 
 
{{cung}}
37.617

edits