Ndryshimi mes inspektimeve të "Venezuela"

6 bytes added ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike duke përdorur AWB
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
|PBB: PËR BANOR = 4.262
}}
'''Venezuela''' ([[spanjisht]]: ''República Bolivariana de Venezuela'') është një republikë federale në pjesën veriore të Amerikës Jugore pranë Detit të Karaibeve. Ka një sipërfaqe prej 912 050 &nbsp;km<sup>2</sup>në të cilën jetojnë afërsisht 26 milionë banorë. Kryeqytet i saj është Karakasi ([[Caracas]]) dhe gjuhë zyrtare është [[spanjishtja]]. Sipas Kushtetutës së 1961-ës President i Republikës është kryetari i shtetit dhe i qeverisë. Federata përbëhet nga 20 shtete federale, një njësi federale (Federal District) dhe dy njësi territoriale të federatës si dhe pjesët përbërëse të federatës (72 ishuj)
 
== Historia ==
Venezuela e emëruar sipas një fshati të vendasve të quajtur Venediku i Vogël, u zbulua më 1498/99 nga latinët (Spanjës). Në vitin 1528 merret pengë nga Karli i V-të i Augsburgëve dhe më 1546 bie përsëri nën Kurorën mbretërore të Spanjës. Nga 1810-ta deri më 1821-ta bie në duar të Simon Bolivarit si pjesë e Kolumbisë së Madhe.
 
Që nga 1830 qëndron si republikë e pavarur dhe nga 1864 si republikë federale. Më 1920 fillon eksploatimi i rezervave të naftës dhe pas shtetëzimit të burimeve në vitet e ´70-ta kjo bëhet në përmasa të mëdha. Pas kësaj kohe fillojnë të duken edhe ndryshimet sociale. Që nga 1999 president i shtetit është H. Çavez (H. Chavez).
Bujqësia e lënë pas dore gjatë kohës së Boom-it të naftës në vitet e fundit ka filluar të ri formohet dhe të zgjerohet (kallamoqi, orizi, panxharsheqeri, kafja, kakao dhe pemët tropikale). Po ashtu janë të zhvilluara sektori i peshkatarisë he nxjerrja e naftës. Industria e Venezuelës bazohet në xehet e hekurit, aluminit, diamanteve dhe para së gjithash në derivatet nga rafineria e naftës. Po ashtu janë të zhvilluara industria e hekurit dhe çelikut, industria e ushqimit dhe tekstilit.
 
Eksporti i Venezuelës veçohet me eksportimin e naftës dhe derivateve të saja pastaj vije eksportimi i aluminit, çelikut, kafesë dhe kako-së në vendet pantere kryesore të tregtisë si ShBA-ja, Kolumbia, Meksika, Gjermania dhe Japonia.
 
Venezuela është e pasur me porte detare, ndër të cila më të njohurat janë La Guaira (në kryeqytet), Marakaibë, Porti Cebello, PortiOrdaz. Ndërsa portat ajrore internacionale të njohura janë aeroporti në kryeqytet dhe në Marakaibë.
* [http://www.asambleanacional.gov.ve Parlamenti] - Asamblea Nacional
* Ministria e ...
----
<hr>
* [http://www.venezuelanalysis.com/ Analize]
* [http://numismondo.com/pm/ven/ Monedha]
* [http://notiven.com Noticias de Venezuela]
 
{{gjeo-cung}}
{{VendeAmerikaJugore}}
 
[[Kategoria:Venezuelë]]
Vecorite natyrore
Territori i ketij vendi mund te ndahet ne tri pjese me karakteristika te ndryshme:
Rajoni qendrore ku shtrihen fusha pjellore qe vaditen nga ujvarat e lumit Orinoko ;
Rajoni jugor ku mbizotrojne trajtat malore e kodrinore te relievit te mbuluar nga pyje te dendura.
 
[[Kategoria:Venezuelë]]
 
 
{{gjeo-cung}}
37.617

edits