Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhamia Ebu Bekër"

→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor duke përdorur AWB
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
'''Xhamia Ebu Bekër''', e njohur edhe si '''Xhamia e Madhe''', është [[xhamia]] kryesore e qytetit të [[Shkodra|Shkodrës]] në [[Shqipëria|Shqipëri]].
 
Xhamia është projektuar nga byroja arkitektonike ''ARC Architectural Consultants''<ref>[http://archnet.org/library/sites/one-site.jsp?site_id=4373 Digital Library]</ref> dhe është ndërtuar në vitet 1994–1995 në vendin e xhamisë së dikurshme të Fushë Çelës me paratë e sipërmarrësit [[Arabia Saudite|saudit]] Sheh Zamil Abdullah Al Zamilit.<ref>[http://www.ithmaarbank.com/ithmaar_glance_bod.asp zur Person: Zamil Abdullah Al Zamil]</ref> Është emëruar sipas [[Ebu Bekër Sidik|Ebu Bekrit]] (572–634), [[Kalifi|kalifitkalifi]]t të parë pas profetit [[Muhammedi|Muhammed]]. Inaugurimi i xhamisë u bë më 27 tetor 1995, ndërsa u rinovua në vitin 2008.<ref>[http://msh.myftinia-shkoder.org/pdf/udha_islame_153_nentor_2015.pdf UDHA ISLAME Viti XIII - Nr. 11 (153), Nëntornëntor, 2015] </ref>
 
Xhamia, që sot ndodhet në fund të pedonales dhe përballë Hotel Colosseo, ofron me hapësirën e saj rej 622.72 m<sup>2</sup> vend të mjaftueshëm për 1,300 besimtarë. Dy [[Minareja|minaretë]] janë nga 41.11 metra të larta. Kupola qendrore ka një lartësi prej 24 metrash.<ref>[http://www.islamshkoder.netfirms.com/new/informacione/xhamia%20ebu.htm islamshkoder]</ref>
37.617

edits