Ndryshimi mes inspektimeve të "Venezuela"

1 byte added ,  4 vjet më parë
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Gjeografia ==
Venezuela ndodhet në pjesën veriore të Amerikës Jugore pran Detit të Karibit. Ka një sipërfaqe prej 912.445 050 km2. Venezuela përfshinë rrafshin e ulët të quajtur sipas lumit Orinoko (Llanos) në perëndim të kordillerës së Meridasë (Méridas, 5 002 m mb. niv. det.) dhe rrafshin e ultë të Marakaibës (Maracaibo), në jug-lindje merr pjesë në malet e Guinesë. Lumi kryesorë i Venezuelës është lumi i quajtur Orinoko. Klima është topike, në pjesën malore e butë deri në të ftohtë.
 
== Ekonomia ==
Anonymous user