Dallime mes rishikimeve të "12 Korrik"

No change in size ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: maj → Maj, qershor → Qershor, korrik → Korrik (2), gusht → Gusht
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Qershor → qershor, Korrik → korrik (3), Gusht → gusht, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki-->, përmirësime tipografike: nje duke përdorur AWB)
(përmirësime teknike, zëvendësova: maj → Maj, qershor → Qershor, korrik → Korrik (2), gusht → Gusht)
'''12 korrikuKorriku''' është dita e 193-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 194-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 172 ditë.
 
 
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|qershorQershor|korrikKorrik|gushtGusht}}
 
== Ngjarje ==
* [[1543]] – Mbreti i Anglisë, Henri i Shtatë martohet me gruan e tij të gjashtë dhe të fundit, Catherne Parr. Martesa ishte kryer në Pallatin Hampton.
* [[1562]] – Ushtruesi i detyrës së ipeshkvit të Yucatanit, Diego de Landa, dogji librat e shenjtë të civilizimit majaMaja.
* [[1804]] – Ish-sekretari i Thesarit të Shteteve të Bashkuara, Alexander Hamilton, vdes pasi ishte qëlluar në një duel.
 
37.617

edits