Dallime mes rishikimeve të "Carlo Collodi"

4.938 bytes added ,  4 vjet më parë
Karlos Kolodi dhe personaxhi i tij me i famshem Pinoku
(përmirësime teknike, zëvendësova: Tetor → tetor (2), Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
(Karlos Kolodi dhe personaxhi i tij me i famshem Pinoku)
==Referencat==
*http://www.pinocchio.it/park.htm
pinoku (/ pɪnoʊkioʊ /; [1] italiane: [pinɔkkjo]), emri i një variant i pinolo përbashkët ( "fara pishe"), është një personazh imagjinar dhe protagonist i romanit për fëmijë Aventurat e Pinocchio (1883) nga Italian shkrimtari Carlo Collodi. [2] [3] Gdhendur nga një woodcarver quajtur Geppetto në një fshat pranë Firences, u krijua si një kukull prej druri, por ëndërruar për t'u bërë një djalë i vërtetë. Ai qëndron shpesh. [4]
 
Pinocchio është një ikonë kulturore. Si një nga personazhet më të reimagined në letërsinë për fëmijë, historia e tij ka qenë e përshtatur në mediat e tjera. [5]
{{DEFAULTSORT:Collodi, Carlo}}
[[Kategoria:Shkrimtarë italianë]]
[[Kategoria:Lindje 1826]]
[[Kategoria:Vdekje 1890]]
 
Përmbajtja [hide]
1 imagjinar karakter Biografia
1.1 Veshje dhe karakterin
1.2 Hunda
2 Analiza letrare
3 portretizime Media
3.1 Përshtatjet më të hershme
3.2 version Disney
3.3 përshtatje e mëvonshme të shekullit të 20-të
3.4 përshtatje të shekullit të 21-të
4 Kultura popullore
5 Shih edhe
6 Referencat
7 Lidhje të jashtme
Imagjinar karakter Biografia [edit burim]
 
Pinocchio, nga Carlo Chiostri (1901)
{{lit-cung}}
Karakterizimi Pinocchio-së ndryshon në interpretime, por disa aspekte të karakterit të tij janë në përputhje në të gjitha përshtatje. Ai është treguar në mënyrë të vazhdueshme të jetë një krijim si një kukull nga Geppetto, dhe madhësia e hundës së tij ndryshon për shkak të gënjeshtrave apo stresi tij. [6]
 
Artikulli kryesor: Aventurat e Pinocchio
Pinocchio është i njohur për të pasur një hundë të shkurtër që bëhet më e gjatë kur ai është nën stres (Kapitulli 3), sidomos duke gënjyer. Në përrallë origjinale, Collodi e përshkruan atë si një "laro", "IMP", "kopuk", "turp", "Ragamuffin," dhe "mashtrues konfirmuar," edhe me babain e tij, marangoz Geppetto, duke iu referuar atij si një " djali fatkeq. " Me të lindur, Pinocchio menjëherë qesh derisively në fytyrën e krijuesit të tij, pas së cilës ai vjedh parukë e njeriut të vjetër.
 
Sjellja e keqe Pinocchio-së, në vend se të qenit simpatik ose endearing, ka për qëllim të shërbejë si një paralajmërim. Collodi menduar fillimisht histori, i cili u botua për herë të parë në vitin 1881, të jetë një tragjedi. Ajo përfundoi me ekzekutimin e kukullës. Armiqtë Pinocchio-së, Fox dhe Cat, lidhin krahët e tij, të kalojnë një lak rreth fytin e tij, dhe rri atë nga dega e një lis. [7]
 
një erë e vrullshme veriore filloi të hidhte në erë dhe të vrumbullojë me zemërim, dhe mundi kukull varfër nga njëra anë në tjetrën, duke e bërë atë ritëm me dhunë, si folur me potere e një zile kumbues për një martesë. Dhe plot gjallëri dha spazma barbare ... Fryma e tij i dështuar dhe ai mund të thotë jo më shumë. Ai i mbylli sytë, hapi gojën, shtrirë këmbët e tij, i dha një rrëqethje të gjatë, dhe të varur ngurtë dhe pavetëdijshëm.
 
Veshje dhe karakterin [edit burim]
Pinocchio është një kukull prej druri (një kukull që është i manipuluar me tela), dhe jo një kukull dore (e kontrolluar direkt nga brenda nga dora aktor me kukulla-së). Por copë druri nga i cili ai rrjedh është i animuar, dhe kështu Pinocchio lëviz në mënyrë të pavarur. Në thelb të mirë, ai shpesh merr me vete nga kompania keq dhe është e prirur për të gënjyer. Hunda e tij do të bëhen më të gjatë dhe më të gjatë pasi ai fillon të shtrirë me të tjerët. [3] Për shkak të këtyre karakteristikave ai shpesh e gjen veten në vështirësi, nga të cilat, megjithatë, ai gjithmonë arrin të marrë jashtë. Pinocchio pëson transformime gjatë romanit; ai premton The Fairy me bruz flokeve për të bërë një djalë i vërtetë, ikën me Candlewick në Tokën e Lodrat, bëhet një gomar, i bashkohet një cirk, dhe bëhet një kukull përsëri. Në kapitullin e fundit, nga goja e The Dogfish Terrible me Geppetto, më në fund ndalon duke qenë një kukull dhe të bëhet një djalë i vërtetë (në sajë të ndërhyrjes së Fairy në ëndërr).
 
Në roman, Pinocchio është përshkruar shpesh me një kapelë pointy, një xhaketë dhe një palë pantallona ngjyrë, gju-gjatësi. Në versionin e Disney, pamja është shumë e ndryshme, dhe karakteri është i veshur në stil tirol, me Lederhosen dhe një kapelë me një pendë.
 
Hunda [edit burim]
Hunda Pinocchio është karakteristikë e tij më të mirë-njohur. Ajo rritet në gjatësi kur ai gënjen: kjo duket në kapitullin XVI. Duhet të theksohet se vetë Collodi, në shënimin gaie pretendon se "për të fshehur të vërtetën e një Animae pasqyrë (pasqyrë e shpirtit) të përballet me [...] është shtuar në hundë të vërtetë një tjetër papier-mache hundë". Ka mospërputhje, megjithatë, për shkak se hunda e tij rritet kur ajo është e gdhendur pari nga Geppetto, pa Pinocchio kurrë gënjyer.
 
Hunda shfaqet vetëm disa herë në histori, por ajo tregon fuqinë e Fairy Blue-së mbi Pinocchio kur ai vepron me mosbindje. Pas duke luftuar dhe duke qarë mbi hundën e tij të deformuar, thirrja Blue Fairy qukapikët në mal të kthehet në normale.