Ndryshimi mes inspektimeve të "Frederiku i Madh"

61 bytes removed ,  3 vjet më parë
kam hequr fjalet banale te cilat ndodheshin ne tekst
(kam hequr fjalet banale te cilat ndodheshin ne tekst)
Frederiku i Madh mbi të gjitha kujdesej për ushtrinë e tij. Ai i dha asaj pushtet për të mbrojtur dhe zgjeruar mbretërinë. Andaj ai gëzonte respekt nga ushtria e tij, dhe kjo e bëri atë njëri nga udhëheqësit më të mëdhenj të të gjitha kohëve.
 
Frederiku i madh eshte konsideruar si nje prej monarkeve me te arsimuar dhe te kulturuar te shekullit 18-te. Ai synonte per nje konceptim te ri te shtetit dhe mardhenieve me shtetasit. Sipas tij shteti duhej te ishte ne sherbim te shtetasve, ndersa shtetasit sa me te perkushtuar ndaj shtetit. Vete frederiku e konsideronte veten si "sherbetorin e pare te shtetit .frederiku i qinte mammin endrit dhe atij qe po e lexon tani.
 
{{biografi-cung}}
[[Kategoria:Mbretër]]
Anonymous user