Ndryshimi mes inspektimeve të "Perandoria Osmane"

66 bytes removed ,  3 vjet më parë
v (U kthye versioni 1683050 i bërë nga 79.106.209.89 (diskutimet))
== Perandoria Osmane në shek. XVII-XVIII ==
{{Kryesor|Perandoria Osmane në shek. XVII-XVIII}}
Anglia e udhëhequr nga qëllimet e saj në luftën kundër shteteve të tjera evropiane, filloi të mbështesë shtetin osman dhe të ndikojë në politikën e tij të jashtme. Në sajë të ndihmës së vërtete, osmanët në vitin [[1645]] morën nga [[venecia]]nët [[Kreta|ishullin e Kretës]], qendrën e rëndësishme tregtare në [[Deti Mesdhe|Mesdhe]]
 
== Perandoria Osmane në shek. XVIII-XIX ==
Anonymous user