Ndryshimi mes inspektimeve të "Anglosaksonët"

576 bytes added ,  3 vjet më parë
v
Shtova përmbajtje
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: ''''' → ''' (2) duke përdorur AWB)
v (Shtova përmbajtje)
 
'''Angelsachsen''' (''lexo'':angelzaksen; shumës {{gjer.:| për anglo-saksoninë}}) popujt Sachsen ([[Saksonët]]), [[Angeln]] (peshkatarë Saksonë) dhe [[Juten]] që në shekullin e V dhe VI u lëshuan nga [[Saksonia e Ulët|Saksonia e ultë]] dhe [[Holst-shlehia]] në pjesen qendore të ishullit bitanikë dhe që paraqesin bërthamë e popullit anglezë. Shtrirja e tyre në vitin 1066 u zgjerua deri në popujt nordikë.
 
==Jeta në një fshat anglosakson==
Anglosaksonët ndërtuan fshatra me shtëpi druri që i kishin çatitë prej kashte.Ata punonin tokën dhe mbanin lopë e dhen. Gjatë viteve 600-700 e.r.,shumë syresh u bënë të krishterë dhe ndërtuan kisha guri.
 
==Mbreti Alfred i Ueseksit==
Rreth viteve 871-899 e.r., mbretëria më e fuqishme anglosaksone quhej [[Ueseks]]. Mbret i saj ishte një burrë i mençur që quhej Alfred. Ai ndërtoi qytete të reja dhe një flotëme anije.Luftëtarët anglosakson luftuan me viking që sulmonin pjesën lindore e veriore të anglisë.
 
Po më këtë emër në SH.B.A thrren banorët me prejardhje britanike.'''Shih [[Anglo-Saksonët]]'''
38

edits