Ndryshimi mes inspektimeve të "Dan Brown"

No change in size ,  3 vjet më parë
Përmisova drejtshkrimin
v
(Përmisova drejtshkrimin)
| vendlindja = [[Exeter]], [[New Hampshire]]
| pseudonimi =
| nacionaliteti = AmerikanëAmerikan
| zhanri = Dramë / Konspiracion / [[Fiksion]]
| webfaqja = http://www.danbrown.com
}}
 
'''Dan Brown''' ''([[sqt.]] '''Den Brauni''')'' lindi më [[22 qershor]] [[1964]] në [[Exeter]], [[New Hampshire]]. Është autorautorë i disa librave të suksesshëm, midis të cilëve rrjeshtohen dhe ''[[Kodi i Da Vinçit]]'' dhe ''Engjëj dhe Djaj''. Para se të merrej me shkrimin e librave ai ishte mësues i gjihësgjuhës angleze. Dan Brovni jeton dhe shkruan në [[Massachusetts]] në [[ShBASHBA]], ai dhe bashkshortja e tij (Blythe) janë njohës të mirë të historisë dhe kulturës evropiane. Librat e tij karakterizohen nga tema e zbulimit të aventurave misterike, të bazuara jo gjithmonë në ngjarje dhe personazhe të vërtetë.
 
Në [[shkurti|shkurt]] [[2006]], Michael Baigent dhe Richard Leigh, dy nga tre autorët e librit ''The Holy Blood and the Holy Grail'' hodhën padi kundër publikuesit britanik të ''Kodi Da Vinci''. Akuza ishte për [[plagjiatura|plagjiaturë]] të librit dhe u hodh poshtë nga gjygji si akuzë e pabazë. Mendohet se me këtë akuzë autorët e librit ''The Holy Blood and the Holy Grail'' u munduan të bëjnë reklamë për librin e tyre, i cili pas kësaj arriti po ashtu si libri i Dan Brown rekorde në shitje.
38

edits