Dallime mes rishikimeve të "Maji"

1 byte added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: prill → Prill, maj → Maj (6), qershor → Qershor)
Emri '''Maj''' në gjuhën shqipe supozohet të vije nga mitologjia e grekëve antikë. [[Maia]] në mitologjin greke ishte perëndi e cila në [[Mitologji Romake|mitologjin Romake]] krahasohet me perëndin e "të mirave" '''Bona Dea'''. Festa kushtuar kësaj perëndie në Romën antike mbahej në kohën e këti muaji.
 
Festa më e njohur e këti muaji ndër shiptarët është '''1 Maji''' - ''Dita e punëtorëve'' (Dita e proletaratit) e cila në kohën e sistemeve komuniste në teritoret shqiptare kishte një rëndësi të veçantë.
 
Me date '''6 Maj''' , në shume treva Shqiptare festohet dita e '''"Shën Gjergjit"''' festo kjo shume e vjeter me siguri qe nga koha e paganizmit . Me anë të kësaj feste , shenohet '''fillimi verës''', për dallim nga '''"Shën Mitri"''' fillimi I dimrit. Ne të kaluaren jane kryer shumë rite duke perfshi, mbledhjen e degeve me gjethe te njoma dhe vendosja e tyre neper hyrje te shtepis, ahurit etj. mbledhja e barishteve te ndryshme , me te cilat jane ushqyer kafshet, me qellim qe te jene sa më të shëndetëshme. Të gjitha keto ceremoni janë kryer ne naten e "Shën Gjergjit",me 5 Maj. Dita e "Shën Gjergjit" fetsohet me "sillën" ( Zemra, nje shujte ne mes te mengjesit dhe drekës) apo drekën solemne. Për atë drekë solmene, gatuhet kryesisht Mish qengji me tave, me oriz dhe spinaq, Pite , dhe gjithsesi "Pershesh" (bukë te ndarë ne copa te vogla dhe të njomur ne ndonje lëngë ) me qumesht dhe bukë misri. Në të kaluarën vjazat kane festuar shume gjate ardhjen e "Shën Gjergjit" Me këngë me defë e me lojra te ndryshme , kjo ka zgjatur edhe deri ne dy jave,e cila është përmbyllur me natën e "shën Gjergjit" ku vajzat kanë dalë në natyrë neper fusha për të mbledhë degë me gjethe të reja dhe lule. Ndërsa në ditën e sotme nata e "Shendgjergjit" festohet duke dalë në Shëtitje , kryesishte ne ndonje park apo "Tyrbe", ku gjatë kesaj kohe vijne shume lojra te ndryshme.
Anonymous user