Dallime mes rishikimeve të "Arabët"

1 byte removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (zëvendësimi i kategorisë me emrin e duhur, zëvendësova: Kategoria:Popuj → Kategoria:Njerëz sipas kombësisë, përmirësime tipografike: Afert → Afërt (2), jane → janë (2), keshtu → kës duke përdorur AWB)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Arabët''' ([[Arabishtja|arabisht]]: عرب‎‎, ''‘arab'') janë një [[Populli|popull]]<nowiki/>kqë flasin [[Gjuha arabe|gjuhën arabe]], e janë kryesisht të vendosur në [[Gadishulli Arabik]], në [[Lindja e Mesme|Lindjen e Mesme]] dhe në [[Afrika veriore|Afrikën Veriore]].
 
Në kuptimin e gjerë arabë është çdo njeri që fletë [[Gjuha arabe|gjuhën arabe]] si gjuhë amtare. Shtrirja e arabëve në kuptimin e gjerë është nga pjesa [[azia Jugperëndimore|jug-perëndimore e Azisë]] nëpër [[Afrika veriore|Afrikën veriore]] deri në mes dhe jug të [[Sudani]]t dhe në bregdetin lindorë të Afrikës, diku 150 milion njerëz.
Anonymous user