Dallime mes rishikimeve të "Prepoli"

113 bytes added ,  5 vjet më parë
v (added Category:Sanxhaku using HotCat)
== Pak histori ==
 
Qyteti i Prepolit ishte ne fillimet e saj qyteze e vogel ne territorin osman.Qyeze e vogel dhe pak e zhvilluar,por me perfundimin e luftes se dyte boterore dhe me forminin e Republikes Federative te Jugosllavise,PrepoliPrijepolja zhivollohet mjaft shume dhe behet qender e qarkut te Zllatiborit ose pjeses se njohur Sanxhak.
== Ekonomia ==
Gjate SFRJ-se qyeti i PrepolitPrijepoljes ishte qender tregtare dhe industriale.Me me shume se 32 uzina ose fabrika dhe me 18 industri ushqimore dhe bujqesore.Ne Prijepolje punohej tekstili,gomat,pjeset e automobilave,industria kimike,industria ushqimore etj.Por me renien e Jugosllavise keto firama kapituluan dhe nuk ekzistojne.Por sot PrepolitPrijepolja ka ende industri qe lulezojne.Ka dhe hekurudhen BeogadBeograd-Bar qe lidh qytetaret me detin Adriatik dhe me portin e Tivarit.
 
== Demografia ==
 
== Kultura ==
Ne PrepolPrijepolje kultura eshte e kufizuar sepse nuk ka pasur kohe per zhvillim kulturor.Por vend kulturor i njohur eshte manastriri i Millesheves jo larg PrepolitPrijepoljest.Ku gjindet afresku i lashte "Engjelli i bardhe" ose BjeliBeli AngjelAndjeo.
 
== Politika ==
Kryetar i komunes tani eshte Dragoljub Zindovic , i cili eshte i grupit partiak SNS (Srpska Napredna Stranka).EshtePolitika vendne jokomunen shumee politikPrijepoljes kryesishtqendron neutral,sepsestabile popullatadhe eshte mene ekontinuitet me madheqeverisjen mysimanemes seserbeve ajodhe ortodoksebosnjakeve.
 
== Shiko edhe këtë ==
Anonymous user